Ocynkownia jeszcze nie powstała, a już wzbudza niepokój

reklama

Ocynkownia jeszcze nie powstała, a już wzbudza niepokój

My jedną ocynkownie już mamy, a jak będzie druga to może być problem – mówił podczas ostatniej sesji rady gminy Dębica Józef Rak. Słowa te sołtys Pustyni kierował do przedstawicieli ZinkPower, firmy która wygrała przetarg na zakup blisko 4 ha działki na terenach inwestycyjnych w Zawadzie. Ma tam powstać nowoczesna ocynkownia. – Przez lata pracowałem w tego typu zakładzie i wiem jak cynk jest szkodliwy dla zdrowia – dodawał radny Lech Żurek.

Mieszkańcy nie powinni się czego obawiać, bo prowadzimy kilka innych zakładów w Polsce, z podwójnym, a nawet potrójnym systemem zabezpieczeń – uspokaja Zbigniew Miodowski. Prezes ZinkPower Podkarpacie zaprasza również radnych i sołtysów do odwiedzenia ocynkowni w Krągoli pod Koninem, która ma być wzorem dla tej zawadzkiej. – Jestem pewny, że uda nam się przekonać wszystkich oponentów – dodaje Miodowski.

Firma już wcześniej startowała do zakupu ziemi w Zawadzie, przegrała jednak z FFiL „Śnieżka”, która również ma zamiar inwestować na tym terenie. Gmina Dębica proponowała ZinkPower inne miejsce, jednak przedsiębiorstwo zdecydowało się startować w kolejnym przetargu (tym razem z sukcesem) o ziemie nieopodal zjazdu z autostrady. W sąsiedztwie działa już produkujący zdrową żywność i leki Olimp Laboratories. Rozpoczęła się również budowa fabryki uszczelek Hutchinson Poland.

Grupa ZinkPower w Polsce ma trzy obiekty w Szczecinie, Krągoli pod Koninem i Buku pod Poznaniem. W ocynkowni w Zawadzie pracę będzie mogło znaleźć ok. 100 osób, koszt inwestycji szacowany jest na ok. 60 mln złotych.