Obostrzenia przedłużone do 18 kwietnia. Co z majówką, powrotem dzieci do szkół oraz otwarciem hoteli i gastronomii?

„Obostrzenia, które obecnie obowiązują zostają przedłużone do 18 kwietnia. W przyszłym tygodniu zostanie podjęta decyzja, co dalej” – ogłosił podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Ostatnie wyniki dotyczące nowych zakażeń, które dają pewną nadzieję, są jeszcze zbyt słabym sygnałem, żeby traktować je optymistycznie. Cały czas mamy trudną sytuację w szpitalach” – mówił minister.

CO Z POWROTEM DZIECI DO SZKÓŁ?

Dziennikarze, którzy uczestniczyli w spotkaniu on-line poruszyli również temat powrotu dzieci do szkół.

„Oczywiście to są priorytetowe kierunki luzowania obostrzeń. W tym sensie, ze pierwsze kroki, jakie będziemy kierowali przywracając normalność to powroty dzieci do przedszkoli i klas 1-3. Mam nadzieje, ze jeszcze w kwietniu przedszkola i klasy 1-3 wrócą do szkoły nauczania. Przedszkola w trybie zwykłym a klasy 1-3 co najmniej w trybie hybrydowym” – stwierdził Adam Niedzielski.

MAJÓWKA

„Myślimy w pierwszej kolejności o przywracaniu edukacji. Perspektywa majówki jest bardziej odległa. Myślę, że w przyszłym tygodniu będziemy mogli to rozważyć. Zbyt wcześnie, by oczekiwać, że majówka będzie spędzana w ten sam sposób jak dwa lata temu czy we wcześniejszych okresach, bo program szczepień nie zapewni nam jeszcze do okresu majowego takiego zabezpieczenia populacyjnego, więc trzeba się liczyć z tym, że obostrzenia będą w okresie majówki. O skali będziemy informowali w kolejnych tygodniach”.

OTWARCIE HOTELI I GASTRONOMI NA WAKACJE

„Trudno jest jednoznacznie powiedzieć, jakie będą kryteria uwolnienia tej części gospodarki, która jest związana z sektorem hotelarskim, bo to zależy od momentu pandemii, w którym będziemy się znajdowali” – dodał na koniec konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.