Nie żyje Tadeusz Ferenc. Były prezydent Rzeszowa miał 82 lata

Po długiej chorobie w sobotę, 27 sierpnia, w szpitalu w Rzeszowie zmarł Tadeusz Ferenc, Prezydent Rzeszowa w latach 2002 – 2021. Odszedł w otoczeniu Najbliższych. Rodzinie i Bliskim przekazujemy słowa wsparcia. Łączymy się w braterskiej modlitwie z wszystkimi, którzy przeżywają czas próby i rozłąki z najbliższą osobą. Jest to wielka strata, która jeszcze długo będzie napełniać smutkiem nasze serca.

Tadeusz Ferenc urodził się 10 lutego 1940 roku. Od 1956 do 1963 pracował jako robotnik w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Rzeszów”. Następnie, do 1972 był kierownikiem magazynu. W latach 1972–1981 pełnił funkcję zastępcy dyrektora przedsiębiorstwa Transbud Rzeszów. W 1975 ukończył studia na Wydziale Ekonomicznym Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Od 1981 do 1984 był kierownikiem w przedsiębiorstwie Budimex. Następnie, do 1985 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Rzeszowskich Zakładów Naprawy Samochodów. W latach 1985–1991 kierował Miejskimi Zakładami Budownictwa Mieszkaniowego. W 1993 został prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowe Miasto”.

Pełnił funkcję radnego miasta Rzeszowa (1994- 2001). W 2001 roku został posłem RP na Sejm IV kadencji. W 2002 roku oddał jednak mandat poselski, aby pracować dla swojego miasta. W dniu 10 listopada 2002 r. w pierwszych bezpośrednich wyborach prezydentów miast został wybrany na urząd Prezydenta Miasta Rzeszowa. Zwyciężając w kolejnych wyborach, kierował miastem do 10 lutego 2021 roku.

Tadeusz Ferenc otrzymał liczne odznaczenia państwowe. Uhonorowany został m.in.:

Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (w 2022 r., za wybitne zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej, za osiągnięcia w pracy na rzecz samorządu terytorialnego w Polsce);
Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (w 2010 r., za wybitne zasługi dla rozwoju samorządu terytorialnego w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej);
Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (w 2005 r., za wybitne zasługi w działalności samorządowej i społecznej).

19 maja 2017 r. podczas nadzwyczajnego posiedzenia Senatu Politechniki Rzeszowskiej Tadeusz Ferenc otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki Rzeszowskiej. W styczniu 2022 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa.

Tadeusz Ferenc zapewnił miastu szybki i zrównoważony rozwój, wpisując się jednocześnie do grona najwybitniejszych współczesnych prezydentów polskich miast. Aktywna, wieloletnia działalność społeczna i samorządowa, charakteryzująca się wysoką skutecznością w osiąganiu zamierzonych celów oraz niezaprzeczalne sukcesy w okresie sprawowania urzędu Prezydenta Miasta stały się swoistym kamieniem milowym na drodze rozwoju Rzeszowa.

Źródło: Urzsąd Miasta Rzeszów

W związku ze śmiercią Prezydenta Tadeusza Ferenca, na znak żałoby, na budynkach Urzędu Miasta Rzeszowa i miejskich jednostek organizacyjnych, flagi miasta pozostaną opuszczone do połowy masztu lub przepasane kirem. Od poniedziałku, od godziny 14:00 w Ratuszu będzie wystawiona księga kondolencyjna.

– Uroczystości pożegnalne Pana Prezydenta odbędą się w najbliższych dniach. O szczegółach poinformujemy Państwa w stosownym czasie. - przekazał Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Źródło: https://ugdebica.pl/aktualnosci/nie-zyje-tadeusz-ferenc-byly-prezydent-rzeszowa-mial-82-lata-2826.html