Mieszkanie treningowe Stowarzyszenia „Radość” to kolejny krok ku samodzielności

reklama

To mieszkanie wygląda jak wiele innych. Jest stół z krzesłami, gustownie wyposażone kuchnia i łazienka, są wygodne łóżka, a nawet piłkarzyki w sam raz na futbolowe spotkanie. Lokal treningowi przygotowany został do potrzeb pięciu osób. Ma on na celu nie tylko zapewnienie komfortowego wypoczynku, ale również stanowi miejsce do nauki samodzielności dla niepełnosprawnych. Mieszkańcy przygotowują posiłki, nabierają umiejętności gospodarowania wolnym czasem, dbają o czystości oraz wykonują inne obowiązki.

Na potrzeby lokatorów zaadaptowano poddasze w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Woli Żyrakowskiej. Zakład ten działa przy Stowarzyszeniu „Radość” od 2009 roku. W pracowni stolarskiej oraz rękodzielniczej zatrudnione są osoby niepełnosprawne. Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Tomasz Czop nie ma wątpliwości, że zarówno mieszkania treningowe, jak i ZAZ-y to świetny pomysł.

Udział w projekcie „Radosne Mieszkanie. Do samodzielności przez Mieszkanie Treningowe” jest bezpłatny. Przedsięwzięcie jest możliwe m.in. dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz wkładowi własnego pozyskanego z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.