Leopard, Langusta i Poprad na Święcie Wojska Polskiego – Serwis informacyjny Miasta Dębica

10 sierpnia 2022

Ikonka głośnika

Loading…

Dębicki rynek już w najbliższą niedzielę, na kilka godzin zamieni się w bazę wojskową. Oprócz żołnierzy Wojska Polskiego będzie można zobaczyć m.in. czołg średni Leopard 2A5, Rosomak medyczny, wyrzutnię rakietową Langusta, przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad, KTO AWD – kołowe transportery opancerzone oraz moździerz samobieżny RAK.

Leopard, Langusta i Poprad na Święcie Wojska Polskiego

wyrzutnia rakietowa WR-40 Langusta

czołg bojowy Leopard 2A5

przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad

moździerz samobieżny RAK

Rosomak

Piknik wojskowy ruszy już od godz. 14:00 i potrwa do godz. 18:00. Na Rynku, na dębiczan będą czekać w umundurowaniu żołnierze polskich sił zbrojnych z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oraz 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W centrum miasta zaparkuje nowoczesny sprzęt wojskowy, w tym m.in. czołg bojowy Leopard 2A5. Ten ponad 7 metrowy pojazd wykorzystywany jest do zwalczania celów opancerzonych, jak również celów naziemnych i powietrznych z karabinów maszynowych. Może prowadzić działania w dzień i w nocy oraz w każdym terenie, także przy ograniczonej widoczności.

Wśród sprzętu jaki zaprezentują wojskowi będzie także Langusta. 122-milimetrowa wyrzutnia rakietowa WR-40 znajduje się w wyposażeniu dywizjonów artylerii rakietowej. Przeznaczona jest do niszczenia i obezwładniania siły żywej oraz sprzętu wojskowego przeciwnika w rejonach ześrodkowania. Ponadto wyrzutnia umożliwia burzenie umocnień i fortyfikacji punktów oporu przeciwnika, a także niszczenie urządzeń logistycznych w rejonie ich rozwinięcia.

W Dębicy podziwiać będzie można także moździerz samobieżny RAK kalibru 120 milimetrów na podwoziu KTO Rosomak. Został on zaprojektowany i wyprodukowany przez Hutę Stalowa Wola. To pierwszy moździerz, który znajduje się w zamkniętej wieży, dzięki temu w pełni chroni załogę. Może strzelać ogniem zdalnie sterowanym, współpracować z bezzałogowymi statkami powietrznymi oraz walczyć w terenie trudno dostępnym.

Prawdziwą gratką dla miłośników wojska będzie możliwości zobaczenia przeciwlotniczego zestawu rakietowego Poprad. Służy on do wykrywania, identyfikowania, śledzenia i zwalczania celów powietrznych znajdujących się w odległości do 5,5 km i na pułapie do 3,5 km. Pracuje w dzień i w nocy bez względu na warunki atmosferyczne. Jego podstawowym zadaniem jest osłona ważnych obiektów oraz zgrupowań sprzętu i ludzi przed różnego rodzaju atakiem powietrznym.

Wojskowi zaplanowali także inne atrakcje dla najmłodszych, młodzieży i dorosłych. A na tych, którzy zgłodnieją w czasie pikniku czekać będzie wojskowa grochówka.

Przez cały czas trwania pikniku będzie funkcjonował Mobilny Punkt Rekrutacyjny, gdzie każdy będzie mógł zasięgnąć informacji o rekrutacji do Wojska Polskiego oraz złożyć wniosek do dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej. Wystarczy mieć przy sobie Dowód Osobisty.

Po pikniku wojskowym, o godz. 19:00 będzie inscenizacja walk partyzanckich z 1944 roku w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych: 16. Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej i GRH im. gen. Stanisława Maczka z Mielca. W inscenizacji wezmą udział także członkowie grupy Safo i dębiccy strzelcy. Aktorzy przedstawią wydarzenia z maja i czerwca 1944 r., związane ze śmiercią Romana Banka „Żbika”, żołnierza Armii Krajowej, który zginął od niemieckich kul na rynku w Dębicy w czerwcu 1944 roku oraz akcją dywersyjną – zamachem na niemieckich żandarmów.

Ostatnim punktem niedzielnej odsłony dębickich obchodów Święta Wojska Polskiego będzie koncert patriotyczny Norberta „Smoły” Smolińskiego, lidera zespołu Contra Mundum. Zaprezentuje on m.in. „Chłopcy silni jak stal”, „Już dopala się ogień biwaku”, „Pieśń konfederatów barskich” oraz „Kołysankę o zakopanej broni”.

Z kolei, w poniedziałek 15 sierpnia w parku przy Domu Kultury „Śnieżka” wystąpi Miejska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Marka Rudy, która uświetni tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego. Koncert rozpocznie się o godzinie 17.00.

Organizatorami obchodów Święta Wojska Polskiego w Dębicy są: Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Mielcu, Miasto Dębica oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy.

Partnerzy: Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego, Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Dębica, GRH im. gen. Stanisława Maczka, GRH 16. Pułku Piechoty, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.

Projekt dofinansowany jest ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra” realizowanego przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Dębicy.

Fot. wojsko-polskie.pl

Źródło: https://debica.pl/leopard-langusta-i-poprad-na-swiecie-wojska-polskiego/