Inscenizacja walk z tłumaczeniem na język migowy – Serwis informacyjny Miasta Dębica

14 sierpnia 2022

Ikonka głośnika

Loading…

Szczególną atrakcją obchodzonego w Dębicy Święta Wojska Polskiego będzie inscenizacja walk partyzanckich z 1944 roku w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych. Wydarzenia, które rozgrywać się będą na płycie rynku, będzie można zobaczyć na telebimie ustawionym na scenie, a narracja będzie tłumaczona także w języku migowym.

Podczas inscenizacji wystąpią członkowie grup rekonstrukcji historycznej: 16. Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej i ZGRH im. gen. Stanisława Maczka z Mielca. W inscenizacji wezmą udział także członkowie grupy Safo i dębiccy strzelcy.

Aktorzy przedstawią wydarzenia z maja i czerwca 1944 r., związane ze śmiercią Romana Banka „Żbika”, żołnierza Armii Krajowej, który zginął od niemieckich kul na rynku w Dębicy w czerwcu 1944 roku. Ukazana będzie także scena związana z zamachem na niemieckich żandarmów. Inscenizacja rozpocznie się o godzinie 19:00. Narratorem wydarzeń będzie znany z barwnego przekazu prof. dr. hab. Andrzej Olejko. Opis wydarzeń będzie tłumaczony także na język migowy.

Program obchodów Święta Wojska Polskiego w Dębicy 14 sierpnia 2022 r.
godz. 14:00-18:00 Piknik militarno-wojskowy, podczas którego prezentowany będzie nowoczesny sprzęt Wojska Polskiego: zestaw rakietowy Poprad, transporter opancerzony Rosomak, moździerz samobieżny RAK, wyrzutnia rakietowa Langusta, czołg Leopard. Ponadto zapraszamy do kuchni polowej na wojskową grochówkę.

godz. 16:00 Oficjalne rozpoczęcie pikniku – podniesienie flagi państwowej, ceremonia złożenia kwiatów, otwarcie wystawy plenerowej pt. Władysław Strumski ps. „Brutus” – dywersant, który zamienił karabin na pióro.

godz. 19:00 Inscenizacja walk partyzanckich z 1944 r.

godz. 20:00 Koncert patriotyczny Norberta „Smoły” Smolińskiego – lidera zespołu Contra Mundum.


Organizatorami obchodów Święta Wojska Polskiego w Dębicy są: Miasto Dębica, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy, Ministerstwo Obrony Narodowej, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Mielcu.

Projekt dofinansowany jest ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra” realizowanego przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Dębicy.

Źródło: https://debica.pl/inscenizacja-walk-z-tlumaczeniem-na-jezyk-migowy/