Ksawery Masiuk wywalczył złoto na Mistrzostwach Europy juniorów w pływaniu!

Ksawery Masiuk, młody sportowiec z Tarnowca wywalczył złoty medal na tegorocznych Mistrzostwach Europy juniorów w pływaniu. Członek G-8 Bielany Warszawa w finale konkurencji 100m stylem grzbietowym  uzyskał wynik 53, 91. Pozwoliło mu to nie tylko na zdeklasowanie konkurencji, ale także na ustanowienie nowego rekordu Polski juniorów 17 i 18 lat. Jednak warto pamiętać, że Ksawery zaczynał swoją pływacką przygodę na Podkarpaciu – także w Dębicy.

Mimo młodego wieku, Ksawery ma na swoim koncie wiele znaczących osiągnięć. Mistrz Polski Seniorów, medalista MP Juniorów w stylu grzbietowym, były reprezentant BOSiR Brzesko obecnie ćwiczy pod okiem Pawła Wołkowa, trenera kadry narodowej.

Można powiedzieć, że Ksawery pasjonował się pływactwem od zawsze. Udowadniają to liczne osiągnięcia i udziały w turniejach sprzed kilku lat. Łatwo przy tym zauważyć, że pierwsze kroki w zawodach stawiał właśnie na terenie Podkarpacia – również w naszym regionie. Ksaweremu udało się na przykład zdobyć złoto w Otyliadzie organizowanej przez Otylię Jędrzejczak w Dębicy. Jako uczeń młodszych klas szkoły podstawowej trenował w BOSiR Brzesko. Dzięki sukcesom odniesionym w zawodach „Od młodzika, do olimpijczyka” w Warszawie, uzyskał możliwość dołączenia do G-8 Bielany. Kilka miesięcy temu powrócił do Dębicy, aby wziąć udział w Klubowych Mistrzostwach Polski w Pływaniu. Ksawery wygrał wtedy wszystkie starty, a jego klub odjechał do stolicy ze złotym medalem.

Obecny czas Ksawerego na 100m stylem grzbietowym jest gorszy jedynie o 0,09 sekundy od rekordu kraju seniorów. Wczoraj, dzięki ciężkiej pracy pływaka, na Stadio Olimpico del Nuoto w Rzymie zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego.

Zdjęcia: facebook Ksawery Masiuk-Swimmer