Krok drugi – budujemy model rakiety i startujemy w zawodach

W dniu 20 maja 2023 roku uczniowie z Zespołu Szkół im. Konstantego Leliwy Słotwińskiego w Głobikowej wykonali kolejny krok w modelarstwie kosmicznym. Na zaproszenie Stowarzyszenia Akademia Umiejętności Technicznych LEONARDO, wzięli udział  w  Podkarpackich Zawodach Modeli Rakiet Sportowych, które odbyły się na terenie Aeroklubu w Tuszowie Narodowym.

       Zawody poprzedziły warsztaty modelarskie pod okiem instruktorów Leonardo. Zarówno w warsztatach jak i w zawodach uczestniczyło 53 dzieci z 3 powiatów: mieleckiego, dębickiego i tarnobrzeskiego. Każdy uczestnik zajęć samodzielnie skleił i złożył  pierwszy model rakiety. Najtrudniejsze do wykonania okazało się złożenie taśmy hamującej do modelu, ale uczestnicy nie poddawali się i cierpliwie wykonali zadanie do końca. W nagrodę za wysiłek organizatorzy przygotowali kilka niespodzianek i atrakcji dla małych modelarzy. Pierwszą z nich był pokaz wykonany przez mistrza świata w modelarstwie kosmicznym. Był to lot modelu rakietoplanu zdalnie sterowanego oraz modelu akrobacyjnego do aeromusicalu.

       Następnie zawodnicy z Głobikowej pojechali do Aeroklubu Mieleckiego, gdzie zobaczyli prawdziwe samoloty AN 2, JAK 12, Koliber oraz mnóstwo szybowców. Do jednego z nich o wdzięcznej nazwie „Puchatek”, każdy mógł wsiąść i osobiście dotknąć sterów, by chociaż  przez chwilę poczuć się jak prawdziwy pilot.

      Kolejną atrakcją dla naszych dzieci było spotkanie z pilotami Fundacji Biało-Czerwone Skrzydła. W hangarze Fundacji dzieci obejrzały samoloty odrzutowe TS 11 Iskra i M 93 Iryda. Piloci Fundacji zaprosili naszych uczniów do zwiedzenia samolotu AN 2 i wysłuchania opowieści lotniczej. Tu ponownie można było usiąść za sterami teraz znacznie większej maszyny.  Pełni wrażeń wróciliśmy na lotnisko w Tuszowie Narodowym, by przygotować się do lotów konkursowych. Zawody odbyły  się w 3 kategoriach wiekowych: młodzik młodszy, młodzik, młodzik starszy. Każdy zawodnik miał do wykonania swoim modelem dwa loty. Trzej najlepsi zawodnicy z każdej grupy wiekowej zakwalifikowali się  do lotów finałowych.

         Po podsumowaniu wyników zawodnicy ze szkoły w Głobikowej zajęli I i II miejsce w kategorii młodzik młodszy oraz II i III miejsce w kategorii młodzik. Zwycięzcy zostali nagrodzeni pucharami, dyplomami oraz upominkami od Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, który obejrzał loty finałowe naszych modelarzy oraz osobiście pogratulował im wyników. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale.

        Serdeczne  podziękowania należą się również władzom Gminy Dębica, w szczególności panu Markowi Mikrutowi Zastępcy Wójta Gminy Dębica, za pomoc w organizacji wyjazdu uczniów z Zespołu Szkół w Głobikowej. 

Źródło: https://ugdebica.pl/aktualnosci/krok-drugi-budujemy-model-rakiety-i-startujemy-w-zawodach-3308.html