We wtorek 1 lipca w Urzędzie Gminy podpisano umowę na konserwację 4 pomników nagrobnych z cmentarza parafialnego w Brzeźnicy.
Zadanie polega na przeprowadzeniu kompleksowych prac konserwatorskich o charakterze technicznym oraz estetycznym 4 kamiennych pomników nagrobnych wpisanych do rejestru zabytków. Celem prac konserwatorskich, będzie przywrócenie wartości artystycznej, historycznej, naukowej i ekspozycyjnej dzieł, zabezpieczenie i utrwalenie ich zabytkowej substancji, powstrzymanie dalszej degradacji oraz zniwelowanie zaistniałej destrukcji poprzez uzupełnienie ubytków oraz zrekonstruowanie brakujących elementów. Konserwacją objęte będą:
Nagrobek ks. Michała Garbińskiego z 1887 r.,
Nagrobek Ewy Kaznowskiej z 1910 r.,
Nagrobek Wawrzyńca Bieszczada z 1907 r.,
Nagrobek ks. Tomasza Wroniewskiego z 1898 r.
Szczegółowy zakres prac wykonany zostanie zgodnie z programem prac konserwatorskich, zatwierdzonym przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Wartość zadania: 215 250 zł, z czego 210 945 zł to kwota dofinansowania ze środków Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, a 4 305 zł to udział własny, pochodzący z budżetu gminy Dębica.
Wykonawcą będzie firma AKANT PRO. Sp. z.o.o. Termin realizacji zadania upływa 21 listopada 2025 r.
Źródło: https://ugdebica.pl/aktualnosci/konserwacja-4-pomnikow-nagrobnych-w-brzeznicy-4704.html






