Kolejna noc zniszczeń

Nie ma rannych ani zabitych, natomiast jest sporo strat materialnych. Na Podkarpaciu, w  wyniku bardzo silnych wichur w ciągu minionego weekendu uszkodzonych zostało co najmniej 95 budynków mieszkalnych i 37 gospodarczych. W pięciu obiektach mieszkalnych wiatr kompletnie zniszczył poszycie dachowe, w trzech przypadkach dowódcy akcji ratowniczej wydali decyzję o wyłączeniu budynku z użytkowania, miało to miejsce w Jodłowej i Borowej w powiecie dębickim oraz w Hureczku w powiecie przemyskim.

Przez cały weekend do zdarzeń związanych z bardzo silnym wiatrem podkarpaccy strażacy wyjeżdżali 900 razy. W akcjach uczestniczyło ponad 3,5 tysiąca strażaków.  Część gmin już przesłała do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego informacje o stratach. W Gminie Dębica nadal zbierane są dane. Osoby poszkodowane przez wichury mogą liczyć na pomoc ze strony państwa w wysokości od 6 do 200 tysięcy złotych. Informacje na temat strat powinny przekazywać do ośrodków pomocy społecznej.

Przez miniony weekend najwięcej interwencji strażaków było w powiatach dębickim, rzeszowskim, jasielskim, brzozowskim, dotyczyły głownie zerwanych dachów i urwanych konarów drzew. Na terenie Gminy Dębica praktycznie w każdej miejscowości odnotowano powalone drzewa- na szczęście nikomu nic się nie stało i nie było żadnych strat z tego tytułu w mieniu prywatnycm czy publicznym. Najgorzej było w Głobikowej, gdzie silny wiatr zerwał część dachu ze szkoły oraz w Stobiernej, Pustyni i  Paszczynie, gdzie zerwało dachy z domów prywatnych oraz w jednym przypadku budynku gospodarczego.

Szkody nadal są zgłaszane.

Źródło: https://ugdebica.pl/aktualnosci/kolejna-noc-zniszczen-670.html