Kapela DoOporÓ znowu najlepsza

reklama

Kolejnym sukcesem zakończył się dla Kapeli DoOporÓ występ na XXVII Przeglądzie Kapel i Zespołów Ludowych Stylizowanych im. Jana Derlety w Szydłowcu. Grupa otrzymała I nagrodę w kategorii kapel i zespołów folkowych, pozostawiając konkurencję daleko w tyle.

W niedzielę, 1 września br., na dziedzińcu Zamku w Szydłowcu, odbył się XXVII Przegląd Kapel i Zespołów Ludowych Stylizowanych im. Jana Derlety, dedykowany formacjom prezentującym folklor stylizowany i opracowany artystycznie. W rywalizacji wzięło udział 20 zespołów z całej Polski o zróżnicowanym składzie i aparacie wykonawczym. Zmagania konkursowe oceniało jury złożone z osób cenionych w środowisku folklorystów: Alina Kościółek-Rusin – choreograf, Jerzy Dynia – muzyk, folklorysta, Adolf Krzemiński – folklorysta, animator kultury.

Kapela DoOporÓ wystąpiła w kategorii kapel i zespołów folkowych. W prezentacji konkursowej muzycy wykonali pięć zróżnicowanych utworów z rejonów Nowego Sącza, Rzeszowa, Gorlic oraz Lublina. Już podczas koncertu publiczność żywo reagowała na kolejne piosenki tańcząc i klaszcząc w rytm granych melodii. Po występie grupa została nagrodzona gromkimi brawami, a podczas zejścia ze sceny muzykom towarzyszyły wyrazy uznania ze strony słuchaczy oraz konkurencyjnych zespołów. W oczekiwaniu na wyniki konkursu DoOporÓ wzięła udział w spontanicznym muzykowaniu wraz z zaprzyjaźnionymi kapelami, przygrywając do śpiewu i tańca zgromadzonej publiczności. Zwieńczeniem dnia był werdykt jury, w ramach którego Kapela DoOporÓ otrzymała I nagrodę w konkursie.

To już kolejny sukces Kapeli DoOporÓ w tym roku. W czerwcu br. zespół zdobył Nagrodę Specjalną Zarządu Województwa Łódzkiego oraz Nagrodę dla najlepszej kapeli wybranej przez publiczność podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Kapel Ludowych im. Adama Radzymińskiego w Bedlnie. W ostatnich miesiącach muzycy wystąpili podczas nagrania na żywo programu „Duokim garo! Jonines” dla litewskiej telewizji LRT oraz zagrali podczas Festiwalu „Z wiejskiego podwórza” w Czeremsze. Kapela DoOporÓ była także była gwiazdą wieczoru podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Sokół Pilzno 2019 i Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Dzieci gór i dolin” w Niebocku.

Kapelę DoOporÓ tworzą pasjonaci muzyki na co dzień związani z różnymi branżami i instytucjami. Jak sami podkreślają, robią to, ponieważ kochają muzykę oraz lubią razem spędzać czas. Zespół koncertuje głównie na terenie województwa podkarpackiego i małopolskiego, ale jego pozycja stale się umacnia i coraz częściej występuje na scenach w całym kraju oraz za granicą. Jeszcze w tym roku będą występować w Grecji oraz na Litwie.

Kapela DoOporÓ znowu najlepsza

Źródło: http://pilzno.um.gov.pl/wydarzenia/kapela-dooporo-znowu-najlepsza