Kalejdoskop fotograficzny Pilzna – 18 maja

reklama

Muzeum Regionalne w Pilźnie serdecznie zaprasza na V – jubileuszową Noc Muzealną w siedzibie Muzeum Regionalnego w Pilźnie, w ramach której nastąpi otwarcie nowej wystawy czasowej pt. „Kalejdoskop fotograficzny Pilzna w trzech odsłonach”. Wystawa poświęcona jest przedwojennej architekturze Pilzna i dawnym mieszkańcom miasta. Wernisaż wystawy – 18 maja 2019 r., godz. 18:45. W muzealną noc Muzeum otwarte do północy!

Prezentuje zachowane w zbiorach muzealnych archiwalne fotografie z okresu międzywojnia, wyeksponowane w kilku odsłonach tematycznych:

Odsłona I – „Pilzno – retrospekcja” , to prezentacja fotograficznych „portretów” miasta, wyglądu dawnych ulic, charakterystycznych budynków. Fotografie przypominają klimat dawnych czasów, tak jakbyśmy spacerowali po dawnym Pilźnie. Ukazano także aktualne, współczesne ujęcia tych samych miejsc, w obiektywie fotografika, Krzysztofa Kosowskiego, dzięki którym można dostrzec zachodzące zmiany w zabudowie miasta.

Odsłona II – „Z rodziną tylko na zdjęciu…” – to ekspozycja fotografii dawnych rodzin pilźnieńskich, znanych szerszej społeczności dzięki swej działalności w sferach kulturalnych, politycznych i gospodarczych miasta.

Klamrą spinającą tematykę jest odsłona III – „W atelier dawnego fotografa” –  zaaranżowanie dawnego wnętrza pracowni fotograficznej, w nawiązaniu i w oparciu o zachowane obiekty z dawnych zakładów fotograficznych, działających w Pilźnie. Wykonywane w nich i prezentowane zdjęcia ślubne, chrzty, „roczki”, komunie i inne uroczystości mają dodatkowy walor etnograficzny – pokazują zwyczaje, sposób ubierania się i charakter pilźnian w tamtych czasach.

Wystawa adresowana jest przede wszystkim do mieszkańców Ziemi Pilźnieńskiej. Dzieci i młodzież, wychowanych w kulturze fotografii cyfrowej, ciągłej obecności aparatu i robienia „selfie”, wzbogaci o wiedzę z zakresu fotografii analogowej i nie tak odległych trudach uwiecznienia ważnych momentów życia. Dla turystów i innych osób odwiedzających muzeum będzie miała charakter poznawczy, jak wyglądało życie pilźnian w pierwszej połowie ubiegłego stulecia. Otwarciu wystawy w noc muzealną towarzyszyć będą warsztaty specjalistyczne prezentujące dawne techniki fotograficzne i sprzęt z przełomu XIX/XX w.

Wystawę, będzie można zwiedzać do 20 sierpnia 2019 r.

Kalejdoskop fotograficzny Pilzna - 18 maja

Źródło: http://pilzno.um.gov.pl/wydarzenia/kalejdoskop-fotograficzny-pilzna-18-maja