Ilustracja książkowa, grafika, fotografie

S.vardanyank.zaczekm.strzyz_01

Przez kolejne 4 tygodnie można oglądać w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy przy ulicy Akademickiej trzy wystawy: ilustracje książkowe Surena Vardanyana, grafiki Katarzyny Żaczek i fotografie Marcina Strzyża.

Suren Vardanyan urodził się 1965 roku w Kirowakanie w Armenii. Od 1992 r. mieszka i pracuje w Rzeszowie. Zajmuje się ilustrowaniem książek, liternictwem, grafiką użytkową i opracowaniem znaków graficznych. Przygotowywał ilustracje m.in. do książek: Agnieszki Chylińskiej „Labirynt Lukrecji”, Aleksandra Fredry „Małpa w kąpieli”, Ewy Karwan-Jastrzębskiej „Przygody Feliksa Szczęśliwego i kota Ferdynanda”. Jego prace są bardzo cenione za zawartą w nich magię, niepokój i tajemnicę. W swoich charakterystycznych dla siebie pracach, rozpoznawalnym stylem, buntuje się wobec narzucanych form, tworząc indywidualną fakturę obrazu. Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Katarzyna Żaczek urodziła się w 1969 r. w Bielsku-Białej. Studiowała w Instytucie Sztuki w Cieszynie Filii UŚ w Katowicach na kierunku Edukacja Artystyczna oraz podyplomowo grafikę komputerową. Jest absolwentką rocznego studium Arteterapii w Instytucie Ericksonowskim w Katowicach, ukończyła także dwa lata szkolenia w Krakowskiej Szkole Psychoanalitycznej. Od wielu lat pracuje z dziećmi prowadząc zajęcia pozalekcyjne w Domu Kultury im. W. Kubisza w Bielsku-Białej oraz warsztaty. Współpracuje m.in. z Fundacją Arka oraz ATH w Bielsku-Białej. Od trzech lat pracuje z młodzieżą uzależnioną, prowadząc w Ośrodku Nadzieja w Bielsku-Białej zajęcia plastyczne. Prowadzi „Galerię na Piętrze” w bielskiej Kubiszówce, gdzie jest kuratorką wielu wystaw. Uczestniczyła w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Marcin Strzyż, dębiczanin. Fotograf – amator, autor wystaw: „Lubię szeptać Ci słowa” i „Tu i Tam”, członek dębickiej grupy fotograficznej „RAW”, autor zdjęć do kalendarza „Mistrzowie – Mistrzom”, pasjonat fotografii reportażowej i portretowej.

Jak zwykle przy okazji obecności artystów spoza Dębicy Ryszard Kucab wysłuchał komplementów na temat Galerii. Tym razem o wielkości placówki MOK, możliwościach ekspozycji i świetle mówiła w samych superlatywach Katarzyna Żaczek.

Na wernisażu byli obecni przedstawiciele władzy miejskiej m.in. Wojciech Iwasieczko, zastępca burmistrza Dębicy. Gościom umilało czas Jazz Event Trio w składzie: Rafał Mirowski na saksofonie, Ryszard Mirowski na klawiszach i na perkusji Waldemar Ruda.

Wystawy można oglądać do 10 kwietnia w godzinach pracy Galerii: poniedziałek – piątek – 9.00 – 17.00, sobota – 10.00 – 14.00 i niedziela – 13.00 – 17.00. Wstęp wolny.

źródło: Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy

 

źródło: UM Dębica