Finisaż wystawy „Na fundamentach wiary”

reklama
17626397_432992170371938_1852890768854028205_n

31 marca w Urzędzie Miejskim w Dębicy oraz w budynku Muzeum Regionalnego w Dębicy odbędzie się finisaż wystawy połączony z druga częścią sesji wykładowej „Na fundamentach wiary. Kościół Katolicki ziemi dębickiej na przestrzeni wieków”. Sesja wykładowa odbędzie się pod honorowym patronatem ks. Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża. Rozpoczęcie wykładów będzie miało miejsce o godzinie 13.00 w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Dębicy.

Program: 
Godz. 13.00 – sesja wykładowa – Karty z dziejów Kościoła na ziemi dębickiej i pilzneńskiej cz. II (sala sesyjna Urzędu Miejskiego w Dębicy, ul. Ratuszowa 2)
1. dr Marzena Baum – Gruszowska: „Kościół farny św. Jana Chrzciciela w Pilźnie, rys historyczno – architektoniczny” 
2.  Jacek Dymitrowski: „Ksiądz Błażej Kotfis – wychowawca dębickiej młodzieży”
3.  dr Grażyna Woźny: „Parafia w Lubzinie 1277 – 1918”
4. Tomasz Czapla:  „Najstarsze zabytki piśmiennictwa biblijnego na wystawie w Muzeum Regionalnym w Dębicy” 

Godz.14.00 – finisaż wystawy „Na fundamentach wiary. Kościół Katolicki na ziemi dębickiej na przestrzeni wieków” (Muzeum Regionalne w Dębicy, ul. Ratuszowa 4)
– Zwiedzanie wystawy, prezentacja eksponatów, możliwość nabycia nowych publikacji: Rocznik Muzeum Regionalnego, Katalog wystawy 

Na otwartej 13 października 2016 roku wystawie w Muzeum Regionalnym w trzech salach wystawienniczych prezentowanych jest kilkaset eksponatów, które na czas wystawy zostały wypożyczone z dębickich parafii i zgromadzeń zakonnych działających na terenie powiatu dębickiego. Wśród eksponatów znalazły się m.in. ręcznie wyszywane ornaty, zdjęcia, dokumenty, naczynia liturgiczne, stroje ludowe konfesjonał, suknia ślubna, kołyska, figury Chrystusa Frasobliwego czy obrazy z wizerunkami  świętych zdobiące domy dębiczan przed laty. Wystawę będzie można zwiedzać jeszcze do niedzieli 2 kwietnia. 

Na sesję wykładową i finisaż wystawy  zapraszają burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk i dyrektor Muzeum Regionalnego w Dębicy Jacek Dymitrowski.

Współorganizatorami wydarzenia są : Parafia  Św. Jadwigi w Dębicy, Zgromadzenie Sióstr Służebniczek BDNP w Dębicy, Muzeum Regionalne w Pilźnie.

 

źródło: UM Dębica