Drużyna z Czarnej zagra w najwyższej klasie rozgrywkowej – Ekstralidze Szachowej Seniorów w 2021 roku

reklama

W dniach 4-13 września w Ustroniu (woj. Śląskie) odbyły się rozgrywki Drużynowych Mistrzostw Polski – I Liga Szachowa Seniorów. Udział wzięło 10 uprawnionych drużyn z całego kraju. Grano systemem kołowym tj. każdy z każdy, tempem gry 90 minut na 40 posunięć + 30 minut na dokończenie partii + 30 sekund za każde posunięcie. Prawo awansu do wyższej ligi uzyskać mogły dwie najlepsze drużyny, natomiast drużyna która zajęła ostatnie, 10 miejsce spadała do II Ligi Szachowej Seniorów.

Do udziału w rozgrywkach zaplecza szachowej elity uprawniona była drużyna Ludowego Klubu Szachowego przy Gminnym Centrum Kultury i Promocji w Czarnej. Drużyna złożona tylko z juniorów (średnia wieku wynosiła około 16 lat) zdominowała rozgrywki seniorskie i uzyskała awans do Szachowej Elity – Ekstraligi Szachowej Seniorów na rok 2021. Młodzi szachiści z Czarnej zdeklasowali rywali, wygrywając 7 meczy i w 2 meczach remisując, dzięki czemu okazali się niepokonaną drużyną. Drużyna z Czarnej jest obecnie Drużynowym Mistrzem Polski Juniorów (tytuł ten zdobyła w sierpniu br. również w Ustroniu). Złoci medaliści Drużynowych Mistrzostw Polski – I Liga Szachowa Seniorów grali w składzie: Miłosz Szpar, Mieszko Miś, Antoni Kozak, Jakub Chyży, Tymon Czernek oraz Martyna Wikar.

To niesamowity sukces jaki odnieśli młodzi szachiści z Czarnej. Historyczna chwila dla całego województwa Podkarpackiego. Szczerze mówiąc do dziś jeszcze temu nie dowierzam, jednakże jestem bardzo szczęśliwy, że wreszcie Podkarpacie będzie miało swojego reprezentanta w „szachowym piekle” – tak potocznie mówimy na Ekstraligę Szachową Seniorów. Nasi zawodnicy będą mogli rywalizować z całą śmietanką polskich szachistów. Co roku w Ekstralidze rywalizują m.in. Jan Krzysztof Duda (wicemistrz świata w szachach błyskawicznych), Radosław Wojtaszek (pogromca Magnusa Carlsena i Fabiano Caruany z turnieju Tata Steel), Mistrz Polski Kacper Piorun, Wicemistrz Polski Daniel Sadzikowski, jak również Monika Soćko, Karina Cyfka, Klaudia Kulon czy Jolanta Zawadzka (srebrne medalistki Olimpiady Szachowej z 2016 roku). Powalczyć z takimi szachistami i szachistkami to marzenie wszystkich szachistów – mówi Krzysztof Skiba Wiceprezes Podkarpackiego Związku Szachowego.

Warto nadmienić także, że młodzi szachiści z Czarnej, na swoim koncie mają również sporo sukcesów. Miłosz Szpar, Tymon Czernek i Jakub Chyży to obecni Mistrzowie Polski Juniorów w swoich kategoriach wiekowych tj. do 18 lat, 16 lat i 14 lat. Wszyscy zawodnicy grający w tej drużynie są wielokrotnymi uczestnikami Mistrzostw Europy i Świata Juniorów. Mają już duże doświadczenie i nie są bez szans w rywalizacji z tuzami polskich szachów. Ewenementem jest fakt, iż drużyna złożona z tak młodych zawodników dominuje rozgrywki seniorskie zaplecza Ekstraligi Szachowej. Nie pamiętam czy kiedykolwiek taka sytuacja miała miejsce. Może za rok będziemy mieli na Podkarpaciu Podwójnego Drużynowego Mistrza Polski? Mam takie ciche marzenie – zakończył Krzysztof Skiba.

Do Ekstraligi Szachowej Seniorów na rok 2020 awans uzyskała również drużyna UKS Rodło Opole.

Szczegółowe wyniki: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2020/tdr_2715/results.html?l=pl&tb=202_