Decyzja zapadła. Obelisk „Wyzwolenia” stojący na ul. Kościuszki, wokół którego od jakiegoś czasu toczy się zacięta dyskusja zniknie z przestrzeni miejskiej. Dębiccy radni na ostatnim posiedzeniu sesji 11 głosami „ZA” przyjęli uchwałę w sprawie usunięcia Pomnika Wdzięczności Społeczeństwa w 20 rocznicę wyzwolenia Dębicy spod okupacji hitlerowskiej wraz z umieszczoną na nim tablicą upamiętniającą poległe w walce jednostki Armii Radzieckiej.
Uchwała wywołała różnice zdań nie tylko wśród radnych. Odmienne opinie na jej temat mieli również radcy prawni z urzędu miejskiego.
O likwidację pomnika zabiegali Patrioci Dębiccy, powołując się na ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Są to pierwsze widoczne efekty tak zwanej ustawy dekomunizacyjnej. Kolejnym krokiem będzie zmiana nazewnictwa niektórych ulic.







