Dębicka młodzież w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

„To teatralno-multimedialna opowieść o Tych, którzy swą walkę o niepodległą Polskę rozpoczęli jeszcze w szeregach Legionów Marszałka Piłsudskiego, w wojnach z lat 1918-1921, a także w okresie II wojny światowej. Wszyscy Bohaterowie dzisiejszego widowiska związani są z naszym regionem i wszyscy pełnili dowódcze funkcje w Armii Krajowej”.

Takimi słowami rozpoczęto widowisko patriotyczne w ramach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Dębicy.

W Domu Kultury Komos obecni byli świadkowie historii, bohaterowie z naszego regionu. Między innymi Izabela Podhalańska, weteran Armii Krajowej i prezes Światowego Związku Żołnierzy AK – Środowiska 5 PSK AK w Dębicy.

Część teatralno-wokalna zaprezentowana przez Grupę Artystyczną SAFO wzruszyła widzów. Projekt, którego koordynatorem było Katolickie Centrum Edukacji KANA w Dębicy to między innymi efekt dużego zaangażowania młodzieży.

Nikt ze zgromadzonych na sali nie miał wątpliwości, że o historię trzeba dbać i co więcej- mówić o niej, między innymi poprzez organizację takich właśnie wydarzeń.

Ważnym punktem wieczoru była ceremonia wręczenia odznaczeń dla weteranów z Dębicy. „Medale Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej” otrzymali: podporucznik Wiesława Pawlus, kapitan Tadeusz Garstka oraz major Jerzy Krupa. Spotkanie zakończył utwór Marsz Pokoleń, będący „wyrazem hołdu współczesnego pokolenia dla poległych i zamordowanych żołnierzy niezłomnych, a także dla żyjących i obecnych wśród nas działaczy Polski Podziemnej…”