Dębica pamięta. 76. rocznica Powstania Warszawskiego – Zobacz jak śpiewali Harcerze na Rynku

1 sierpnia 2020 roku harcerze z 33 Próbnej Drużyny Wędrowniczej na Rynku w Dębicy uczcili pamięć Powstańców Warszawskich.

W ten sposób chcieliśmy uczcić ten zryw niepodległościowy tamtych młodych ludzi i przypomnieć naszym młodym harcerzom o heroicznych czynach ich rówieśników – mówi drużynowy 33 PDW Piotr Matłok.

Nasza akcja była spontaniczna, rozpoczęła się od tradycyjnego dźwięku syreny alarmowej, następnie odśpiewaliśmy wspólnie kilka znanych (nie)zakazanych piosenek. Na koniec uroczyście zaintonowaliśmy hymn państwowy.

Po oklaskach zgromadzonych na płycie Rynku podeszła do nas pewna pani pochodząca z Warszawy, która już od trzydziestu lat mieszka w Dębicy. Ze wzruszeniem powiedziała, że dziękuje za tą skromną, ale wymowną uroczystość. Było nam bardzo miło – mówi Mateusz Bogdanowicz, współorganizator, instruktor Hufca ZHP w Dębicy, im. Dębickich Szarych Szeregów.

Widzimy potrzebę takich działań, dlatego tegoroczna uroczystość była zalążkiem większego projektu uczczenia obchodów rocznicowych Powstania Warszawskiego w przyszłości. Jednocześnie druh Piotr zaprasza wszystkich chętnych młodych ludzi do wstąpienia w dębickie szare szeregi, a szczególnie do 33 PDW. Osoby zainteresowane mogą kontaktować się mailowo z drużynowym pod adresem: [email protected]