Strona główna Artykuł Czy gmina zyska na polskim ładzie?

Czy gmina zyska na polskim ładzie?

Według portalu natwojkoszt.pl Gmina Dębica każdego roku straci po wprowadzeniu rządowego programu „Polski Ład” 5 918 829 zł.

Z kolei okoliczne samorządy stracą:

Miasto Dębica – 12 912 502 zł
Miasto i Gmina Ropczyce – 5 244 128 zł
Miasto i Gmina Sędziszów Małopolski – 4 363 753 zł
Gmina Żyraków – 3 170 417 zł
Gmina i Miasto Pilzno – 3 152 308 zł
Gmina Czarna – 2 451 241 zł
Miasto i Gmina Brzostek – 1 497 878 zł
Gmina Jodłowa – 614 463 zł

Jak informuje portal szacunek opiera się na średnim ubytku w PIT, podanym przez Ministerstwo Finansów w ocenie skutków regulacji projektu ustawy (26,8%). Odnosi się do planowanej na 2021 r. kwoty udziałów w PIT, podanej wszystkim Jednostkom Samorządu Terytorialnego przez Ministra Finansów do planowania budżetu na rok 2021.

Oznacza to w naszym przypadku ograniczenie inwestycji w szczególności drogowych. Dodatkowo gmina będzie musiała zmniejszyć finansowanie usług społecznych, CKiB, GOSiR oraz dodatkowych godzin świetlicowych.

Źródło: https://ugdebica.pl/aktualnosci/czy-gmina-zyska-na-polskim-ladzie1-2233.html