Czy czeka nas trzecia fala pandemii?

Trzecia fala pandemii została oceniona przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego jako „realne zagrożenie”. Oprócz tego, na środowej konferencji minister wyjaśniał między innymi, dlaczego ilość zakażeń w ostatnich dniach znacznie się zmniejszyła.

”Mniejsza liczba zachorowań wynika m.in. z przejścia na inny system sprawozdawczości. Do tej pory bazowaliśmy na informacjach, które pochodziły z rejestrów prowadzonych w sanepidzie. Ten system charakteryzował się pewnymi opóźnieniami – tłumaczył”.

Obecny system polega na bezpośrednim wpisywaniu danych przez laboratoria. Przyczyną zmniejszania się liczby zakażeń według ministra są też sprawne działania rządu i przestrzeganie obostrzeń. Mimo to, liczba 10-15 tys. Przypadków na dzień to nadal ogromne obciążenie dla służby zdrowia. Należy też brać pod uwagę ilość zgonów. Dziś został osiągnięty rekord zgonów. Z powodu COVID-19 zmarły 152 osoby, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 522 osoby. Łącznie to 674 ofiary śmiertelne.

„Trzecia fala nie jest nieunikniona. Ona zależy od naszego zachowania, zależy od tego jak w najbliższym czasie obejmującym zarówno ten, jak i początek przyszłego roku będziemy się zachowywali. Nawet realizując optymistyczne scenariusze dotyczące szczepienia naszej populacji, nie jest możliwym, żeby w lutym, gdy pojawi się ten szczyt zachorowań na grypę, by szczepienia uodporniły nas populacyjnie na to niebezpieczeństwo – mówił minister”.

Zapowiedział, że trzecia fala może nadejść na przełomie lutego i marca.

Minister przypomniał również o niedawnym obwieszczeniu premiera dotyczącym ferii świątecznych i zimowych.

„Na forum europejskim prowadzone są rozmowy o tym, żeby skoordynować swoje decyzje. Ostateczne decyzje dot. tego jak będą w ferie wyglądały różne obostrzenia będą powiązane z tym, jakie rozwiązania będą ustalone w mechanizmie europejskim – wyjaśniał”.

Na końcu minister potwierdził jeszcze raz, że trzecia fala pandemii to realne zagrożenie i musimy zrobić wszystko, aby go uniknąć.

Zobacz też: NA ŻYWO: Konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Filipa Nowaka.