Chcą mądrze pomagać

Dom_d

Niespełna 6 miesięcy temu, w październiku 2015 roku powstało w Dębicy Stowarzyszenie Przyjaciół Domu Dziecka „Hanka”. Jego celem jest pomoc byłym i obecnym wychowankom Domu Dziecka „Hanka” w Dębicy i umożliwienie im jak najlepszego startu w dorosłe życie. Członkowie Stowarzyszenia szukają wsparcia dla swojej działalności w różnych środowiskach. O zaangażowanie zwracają się zarówno do przedstawicieli samorządów jak i środowiska biznesu.

„Zaczęliśmy działać zanim jeszcze uzyskaliśmy wpis do KRS, pierwsze korepetycje zorganizowaliśmy bowiem już po pierwszym Walnym Zgromadzeniu Członków Założycieli i były to lekcje z matematyki, informatyki i j. angielskiego. Okazało się też bardzo szybko, że nasza inicjatywa spotkała się z dużą życzliwością i przychylnością wielu osób. Jednym z pierwszych, który postanowił nas wesprzeć był Zarząd oraz Dyrektor Katolickiego Centrum Edukacji KANA w Dębicy, Maciej Małozięć, dzięki którym młodzież może uczęszczać na bezpłatne zajęcia” – mówi Agnieszka Szufnarowska, prezes towarzyszenia Przyjaciół Domu Dziecka „Hanka”.
Aktualnie stowarzyszenie zatrudnia 3 nauczycieli: j. angielskiego, niemieckiego i chemii i w pierwszej kolejności stawia właśnie  na naukę języków obcych, gdyż to właśnie ich znajomość jest dziś często pierwszą przepustką na rynek pracy. Drugim obszarem szczególnej troski członków stowarzyszenia jest wsparcie podopiecznych w przedmiotach, w których wychowankowie faktycznie potrzebują pomocy.
Jak podkreśla Agnieszka Szufranowska młodzież z „Hanki” jest bardzo zdolna dlatego też starają się umożliwić im również rozwój talentów, którymi zostali obdarowani . Wśród wychowanków Domu Dziecka znalazły się np. osoby, które uczęszczają na lekcje śpiewu i już zostały zaproszone do konkursu piosenki.

Inicjatywa stowarzyszenia spotkała się z dużą z życzliwością ze strony władz miasta Dębica. Wsparcie przedsięwzięć mających na celu aktywizowanie podopiecznych stowarzyszenia zadeklarował burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk. Dzięki jego staraniom młodzież już korzysta z bezpłatnych wejść na basen i lodowisko, a kolejnym krokiem będzie pomoc w dostępie do staży i praktyk zawodowych. Niewykluczone także , że w przyszłości będzie możliwość udostępnienia z zasobów miasta mieszkania dla podopiecznych stowarzyszenia.  „Jeżeli zdobędziemy fundusze i wyremontujemy mieszkania socjalne w istniejącym hotelu lub w miejscu szkoły specjalnej to jedno takie  mieszkanie przygotujemy dla wychowanka domu dziecka” – mówi burmistrz Mariusz Szewczyk.
W pomoc dla dzieci „Hanki” włączają się także różne firmy, także ogólnopolskie. W ostatnim czasie pracownicy T-Mobile zaprosili Stowarzyszenie jako Partnera Społecznego do udziału w konkursie w ramach projektu Radość Pomagania „Inspiracje dają Motywację”. Kilka dni temu konkurs został rozstrzygnięty i nasz projekt został wybrany do realizacji.  W ramach współpracy z T-Mobile wychowankowie Domu Dziecka „Hanka” już w maju pojadą na 2 – dniową wycieczkę do Warszawy, gdzie w Centrali T-Mobile spotkają się z pracownikami firmy i przedstawicielami HR, którzy przybliżą im, jakie kryteria są brane pod uwagę, by móc dostać się na staż, praktykę a potem pracować w międzynarodowej firmie.  Pobyt w Warszawie pomyślany jest jako „inspiracja i motywacja” do wytężonej pracy nad sobą, wynikami w nauce i charakterem, dlatego zwiedzimy m. in. Centrum Nauki Kopernik czy Stadion Narodowy.

„Pomysłów na skuteczne wspieranie wychowanków dębickiego Domu Dziecka mamy wiele. Chcemy też angażować w nasze działania jak najwięcej osób prywatnych i firm. Dlatego zapraszamy do współpracy dębickie firmy, instytucje, fundacje, stowarzyszenia, które – podobnie jak my –  czują
się w obowiązku oddać tyle, ile mogą naszej „małej Ojczyźnie”: Podkarpaciu i Dębicy” – dodaje Agnieszka Szufranowska.

Więcej o nas  na stronie www. stowarzyszeniehanka.pl

Fot. http://www.domdzieckahanka.org

 

źródło: UM Dębica