Brak możliwości odmowy przyjęcia mandatu. Posłowie PiS złożyli projekt ustawy

Brak możliwości przyjęcia mandatu to nowy pomysł, jaki może wejść w życie. Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości w piątek, 8 stycznia złożyła projekt ustawy, który ma uniemożliwić odmówienia przyjęcia wystawionego przez policjanta mandatu. Jeżeli osoba nie będzie zgadzać się z decyzją funkcjonariusza, może się odwołać i wnieść skargę na nałożony mandat w ciągu 7 dni do sądu rejonowego.

„W razie odmowy odbioru mandatu lub odmowy albo niemożności pokwitowania odbioru mandatu przez ukaranego, funkcjonariusz sporządza na mandacie odpowiednią wzmiankę; wówczas mandat uznaje się za odebrany” – brzmi zapis w projekcie ustawy.

„Ma to na celu przede wszystkim usprawnić pracę sądu i odciążyć pracowników administracyjnych sądów i sędziów” – mówi w rozmowie z naszą redakcją poseł Jan Warzecha.

„Projekt ten trochę budzi kontrowersje. My w ramach Zjednoczonej Prawicy będziemy jeszcze na ten temat rozmawiać. Główny cel jest taki, żeby sprawami mniejszej wagi nie zajmowali się sędziowie, którzy mają dużo poważniejsze sprawy, ale np. referendarze sądowi (…)” – dodaje poseł na Sejm.

Projektowi sprzeciwia się między innymi Porozumienie Jarosława Gowina, koalicjant PiS. Czy i ewentualnie kiedy zmiany wejdą w życie? „Na razie jest projekt podpisany przez grupę posłów w sejmie. To jest długa procedura, która może trwać tygodniami, miesiącami” – informuje poseł Jan Warzecha.

LINK DO PROJEKTU USTAWY:

https://orka.sejm.gov.pl/Druki9ka.nsf/0/99776233708F7C2AC12586570055871C/%24File/866.pdf