Bieg Tropem Wilczym – Po raz pierwszy w Dębicy na sportowo uczczono Wyklętych

Dębica Żołnierzy Wyklętych uczciła także na sportowo. Po raz pierwszy odbył się Bieg Tropem Wilczym. W zawodach mających na celu upamiętnienie bohaterów podziemia antykomunistycznego wzięło udział blisko sto osób. Impreza miała charakter rodzinny. Do pokonania był dystans 1963 metry. Większość uczestników założyła koszulki z podobizną pułkownika Łukasza Cieplińskiego, prezesa IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Start i meta mieściła się na rynku. Długość jaką biegacze mieli do pokonania nawiązywała do daty zamordowania Józefa Franczaka – ostatniego żołnierza podziemia niepodległościowego. Trasa wiodła przez dębickie miejsca zbrodni.

 Imię zamordowanego przez komunistów pułkownika Łukasza Cieplińskiego nosi 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej. Dlatego też na dębickim biegu nie mogło zabraknąć żołnierzy.

Symboliczny dystans najszybciej pokonał Wojciech Gawle. Wszyscy uczestnicy, którzy ukończyli bieg otrzymali pamiątkowe medale, dyplomy, opaski i inne upominki. Zawodników nagradzał Jerzy Krupa, który wziął udział w walkach zarówno z niemieckimi, jak i radzieckimi żołnierzami. Major chwalił pomysł i wspominał czasy wojny.

Bieg Tropem Wilczym jest wydarzeniem ogólnokrajowym. W tym roku w szóstej jego edycji wzięło udział ok. 70 tys. uczestników w blisko 350 miastach. Za przygotowanie dębickiej edycji odpowiadali: Katolickie Centrum Edukacji KANA, Światowy Związek Żołnierzy AK Środowisko 5. Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej oraz Miasto Dębica. Według zapowiedzi w przyszłym roku także będzie możliwość aktywnego uczczenia Wyklętych. W planach jest wydłużenie trasy.