Basen Uzdrowiskowy w Latoszynie – cennik, zasady, dojazd

reklama

Od 15 września 2019 r. wszyscy zainteresowani mogą skorzystać z nowo powstałego Basenu Uzdrowiskowego w Latoszynie. W hali basenowej znajduje się wanna SPA oraz niecka basenowa przeznaczona na wodę siarczanową (wymiar niecki: 8 x 8 m i głębokość: 1,1 m). Na piętrze usytuowana została  antresola z widokiem na nieckę. Na parterze budynku istnieje przejście pomiędzy przychodnią a częścią basenową, w której znajdują się  między innymi pomieszczenia takie jak: hol wraz z recepcją, toalety, przebieralnie skomunikowane funkcjonalnie z halą basenową przy której wydzielono pomieszczenie dla instruktora i magazyn sprzętu.

 

Wody Lecznicze

W Polsce zaledwie 4 uzdrowiska dysponują wodami siarczkowo – siarczkowodorowymi. Pokłady tego typu wód znajdują się właśnie w Latoszynie. Na podstawie badań właściwości fizyko – chemicznych i chemicznych oraz stanu mikrobiologicznego wody w Latoszynie stwierdzono, że spełnia ona wymagania mineralnej wody leczniczej 0,26% siarczanowo wapniowej. Woda ta może być wykorzystywana według wskazań lekarskich do kuracji uzdrowiskowych w formie kąpieli.

Właściwości wód leczniczych pozwalają leczyć:

Schorzenia układu ruchowego: gośćcowe, reumatyczne, zwyrodnieniowe, pourazowe, pooperacyjne,
Choroby układu nerwowego: niedowłady, porażenia, nerwobóle,
Choroby kobiece,
Choroby przemiany materii,
Choroby skóry,
Choroby zawodowe w tym zatrucia związkami chemicznymi.

 

 Wskazania:

zwyrodnienie kręgów, dyskopatia, neurologia, rwy, choroby reumatyczne, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, miażdżyca naczyń tętniczych, cukrzyca, dna moczanowa, problemy skórne (m.in. zmiany ło­jotokowe, trądzikowe, łuszczycy, atopowe zapalenie skóry, twardzinę), problemy związane z narządami rodnymi (bolesne miesiączkowanie oraz zmniejszanie obrzęków).

 

Zasady korzystania i przeciwwskazania

Podczas nadzwyczajnej Sesji Rady Gminy Dębica, która odbyła się 14 sierpnia 2019 r., radni przyjęli regulamin korzystania z Basenu Uzdrowiskowego i jacuzzi w Latoszynie. Regulamin precyzuje między innymi, że zalecany czas kąpieli to 20 minut, ale można w nim przebywać nieco dłużej np. 30-40 min.

Wymienione zostały również przeciwskazania dla korzystania z tego rodzaju basenu i korzystający powinni się z nimi zapoznać. Są nimi:

Niewydolność krążeniowo-oddechowa,
Stany pozawałowe,
Przebyte choroby nowotworowe przed upływem 5 lat dla czerniaka złośliwego, ziarnicy złośliwej, chłoniaków złośliwych, nowotworów nerki,
Dla innych nowotworów przed upływem 1 roku od leczenia,
Choroby zakaźne w ostrej formie,
Przewlekłe stany zapalne wątroby, trzustki,
Nawracające zapalenie żył,
Ciąża i okres karmienia,
Schorzenia układu nerwowego,
Widoczne zmiany skórne, nie zagojone rany i przerwana ciągłość skóry, padaczka, zaburzenia równowagi oraz zaburzenia czynności wydalniczych (jak np. nietrzymanie moczu)

Klienci korzystający z Basenu Uzdrowiskowego Latoszyn Zdrój obowiązani są posiadać ręcznik, czysty strój kąpielowy, w przypadku mężczyzn kąpielówki przylegające do ciała bez kieszeni, czepek oraz klapki gumowe, chroniące przed poślizgnięciem się. Obowiązek noszenia klapek gumowych dotyczy również osób towarzyszących.

Cennik:

1.Bilet jednorazowy:

 a) do godz. 15:00

       - bilet normalny 14 zł/45 min

       - bilet zniżkowy 11 zł/ 45 min

  b) po godz. 15:00

        – bilet normalny 16 zł/ 45 min

        – bilet zniżkowy 13 zł/ 45 min

Bilet jednorazowy w soboty, niedziele i dni świąteczne

     - bilet normalny 16 zł/ 45 min

     - bilet zniżkowy 13 zł/ 45 min

Bilet rodzinny(tj. 2 rodziców + min. 2 dzieci w wieku do 18 lat lub 1 rodzic + min. 3 dzieci w wieku do 18 lat)

      – w dni robocze 28 zł/ 45 min

      – w soboty, niedziele i dni świąteczne 32 zł/ 45 min

Bilet zbiorowy(dla grupy co najmniej 10 osób)

      -  w dni robocze 9 zł/osoba/ 45 min

      – w soboty, niedziele i dni świąteczne 11 zł/osoba/ 45 min

6.Karnet terminowy na kąpiele lecznicze

   a) 7 kąpieli– 70 zł
   b) 14 kąpieli – 130 zł
   c) 21 kąpieli/45 min. – 170 zł

 

Bilet zniżkowy - uprawnionymi do jego nabycia są:

osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami– na podstawie legitymacji osoby niepełnosprawnej lub orzeczenia,
osoby powyżej 60-tego roku życia- po okazaniu dokumentu tożsamości,
członkowie Klubów Seniora- na podstawie wcześniej złożonych list członków przez prawnych reprezentantów,
członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku- na podstawie wcześniej złożonych list członków przez prawnych reprezentantów,
Kombatanci –na podstawie legitymacji,
Honorowi Dawcy Krwi– na podstawie legitymacji,
osoby dojeżdżające do basenu komunikacją linii autobusowej,
członkowie Stowarzyszeńrejestrowych oraz innych jednostek współpracujących z Gminą Dębica oraz Latoszyn Zdrój Sp. z o.o. – na podstawie wcześniej złożonych list członków

Wszyscy Mieszkańcy Gminy Dębica posiadający ważną kartę „Gmina Przyjazna Rodzinie 3+” oraz „Karty Dużej Rodziny” uprawnieni są do 50% zniżki na bilety wstępu na basen. Oferta nie łączy się z innymi promocjami.

Przewidziano także bilet firmowy – opcję, która da firmom możliwość wykupienia turnusów dla pracowników. Zniżka taka będzie wynosić od 10% do 30% w zależności od liczby pracowników objętych programem.

 

Jak dojechać:

 

Od 6 maja 2019 roku uruchomione zostały nowe kursy do Latoszyna Zdroju prowadzone przez Firmę Ogro-Trans. Obejmują one linię Dębica-Pilzno-Bączałka. U przewoźnika przysługują ulgi ustawowe, a dodatkowo w uzgodnieniu z Wójtem Gminy Dębica przewoźnik wprowadził 20% zniżki od regularnej ceny biletów dla osób wysiadających i wsiadających przy Przychodni Zdrojowej. Busy odjeżdżają z przystanku w Dębicy, przy Urzędzie Pocztowym na ulicy Głowackiego od godziny 8:05. Szczegółowy rozkład jazdy poniżej.

Źródło: https://ugdebica.pl/aktualnosci/basen-uzdrowiskowy-w-latoszynie-cennik–zasady–dojazd-1167.html