Andrzejki online

Andrzejki – wieczór pełen wróżb i dobrej zabawy. Noc z 29 na 30 listopada to doskonała okazja, by zakosztować szczypty magii i poczuć dreszczyk emocji. Taka rozrywka nabiera szczególnego znaczenia w obecnym czasie izolacji, kiedy coraz trudniejsze wydaje się odnajdywanie pozytywów w otaczającym nas świecie.

Uczniów szkoły prowadzonej przez Fundacjię Educare et Servire  przed dobrą zabawą nie powstrzymały obostrzenia, czy też dzielący ich dystans. Zorganizowane przez nich spotkanie online przebiegało w magicznej atmosferze. Nie tylko zapoznali się z dziejami tradycji andrzejkowych, ale także uczestniczyli we wspólnym wróżeniu. Jak pokazuje ta historia, każdy z nas może znaleźć swoje rozwiązanie na dobrą zabawę mimo dystansu społecznego.

Kiedyś wróżby były przeznaczone tylko dla niezamężnych kobiet i miały pomóc w szybkim zamążpójściu. W niektórych regionach dziewczyny pościły i modliły się do św. Andrzeja, jedząc przed snem solonego śledzia. W innych ucinały gałązkę wiśni lub czereśni. Gdy ta zakwitła, panna mogła liczyć na szybki ożenek. Mężczyźni z kolei mieli swój odpowiednik tego święta – katarzynki. Dzisiejsze sposoby przepowiadania przyszłości różnią się znacznie od pierwotnych zwyczajów, także tym, że są przeznaczone dla każdego, niezależnie od płci. Wśród nich bardzo popularne jest na przykład wróżenie z wosku przelanego przez dziurkę od klucza.