– „Nie dajmy zginąć poległym”, pisał o „Żołnierzach Wyklętych” poeta Zbigniew Herbert. Dzisiaj, gdy oficjalnie oddajemy hołd „Niezłomnym”, którzy do niedawna jeszcze wypierani byli ze zbiorowej świadomości, z dumą możemy powiedzieć: Żołnierze Wyklęci żyją, istnieją w naszej pamięci! – mówił wczoraj (5 marca br.) Starosta Andrzej Reguła, który zabrał głos podczas uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Powiatowe obchody odbyły się z udziałem 16. Tczewskiego Batalionu Saperów z Niska.
Na dębickim Rynku złożono kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym „Wyklętych”. Następnie zebrani, na czele z Miejską Orkiestrą Dętą, uroczyście przemaszerowali do kościoła pw. św. Jadwigi, w którym odprawiono nabożeństwo w intencji bohaterów Polski Podziemnej. Po mszy świętej, zgromadzeni uczestniczyli w ceremoniale patriotyczno-religijnym na Cmentarzu Wojskowym w Dębicy, gdzie odbył się apel pamięci, oddano salwę honorową i złożono wiązanki kwiatów.
Głównymi organizatorami uroczystości byli: Światowy Związek Żołnierzy AK – Środowisko 5 PSK AK, Powiat Dębicki, Miasto Dębica, Miejski Ośrodek Kultury, parafia pw. Św. Jadwigi oraz Katolickie Centrum Edukacji KANA w Dębicy.
Tegorocznym obchodom będą towarzyszyć również inne wydarzenia. Wśród nich wystawa IPN Rzeszów „Twarze Rzeszowskiej Bezpieki” (Dom Kultury „Kosmos” w Dębicy, 18 marca br., godz. 18.00).






