89,875 kilometrów przepłynęli uczestnicy „V Memoriału Pływackiego im. Jana Pawła II w XIV Rocznicę Śmierci”

reklama

W dniu 6 kwietnia br. na Kompleksie Basenów „NEMO” w Pustkowie-Osiedlu odbył się „V Memoriał Pływacki im. Jana Pawła II w XIV Rocznicę Śmierci”, którego organizatorami był Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji Gminy Dębica we współpracy z Gminą Dębica, Starostwem Powiatowym w Dębicy, Firmą Sparta-Mielec, Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica, Ratownictwem Wodnym Rzeczpospolitej oddział Mielec, Klubem Sportowym „Chemik” Pustków, Publiczną Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II w Stobiernej, Publiczną Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II w Brzeźnicy, Gminnym Zakładem Komunalnym w Brzeźnicy oraz Parafią św. Stanisława BM w Pustkowie-Osiedlu. Po raz piąty na terenie Gminy Dębica można było uczestniczyć w takiej formie upamiętnienia życia i pontyfikatu Jana Pawła II.

Oficjalnie V Memoriał rozpoczął się o godzinie 1400 odśpiewaniem wspólnie przez zaproszonych gości, uczestników oraz widzów „Barki” pieśni św. Jana Pawła II, którą wykonała solistka Maria Barnaś. Po kilku słowach wstępu Dyrektora CKiB Marcina Ciszka i powitaniu przybyłych gości przez Dyrektora Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji Gminy Dębica Krzysztofa Lipczyńskiego, ks. Roman Woźny Proboszcz Parafii św. Stanisława BM w Pustkowie – Osiedlu odprawił wspólną modlitwę. W imieniu zaproszonych gości oraz własnym oficjalnego otwarcia Memoriału dokonał Wójt Gminy Dębica – Stanisław Rokosz. Po uroczystym otwarciu Memoriału rozpoczęto odpalanie ze świeczek symbolicznego napisu JP II, którego dokonali: Wójt Gminy Dębica Stanisław Rokosz,  Zastępca Wójta Gminy Dębica Zdzisław Siwula, Przewodniczący Rady Gminy Dębica Piotr Żybura, Wicestarosta Powiatu Dębickiego Adam Pieniążek, Dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji Gminy Dębica Krzysztof Lipczyński, Dyrektor Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica Marcin Ciszek, Dyrektor Podkarpackiej Izby Rolniczej Wiesław Lada, Przewodniczący Rady Powiatu Dębickiego poprzedniej kadencji Mateusz Smoła, Właściciel Firmy Sparta-Mielec Rafał Cholewa, Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie Alicja Krzak oraz Koordynator Współpracy Międzynarodowej Partnerskiego Miasta Rudki na Ukrainie Mikołaj Kogut. Po zapaleniu świeczek do startu przygotowywały się pierwsze sztafety składające się z uczniów Publicznych Szkół Podstawowych im. Jana Pawła II w Stobiernej: Kalita Jakub, Kłusek Klaudia, Laska Gabriela, Nykiel Dominik, Sikora Julia oraz w Brzeźnicy: Szczygieł Oliwia, Kucia Julia, Mosior Jan, Mosior Jagoda, Mroczka Milena i Orkisz Gabriela, które rozpoczęły pokonywanie ustalonego dystansu.

Tegoroczną nowością Memoriału była sztafeta rodzinna w której udział wzięli:

– Pan Łukasz Mucha wraz z córką Anną i synem Antonim,

– Pan Stanisław Rokosz wraz z dwiema córkami Anną i Sylwią oraz wnuczkami Oliwią, Nataszą i Julią,

– Pan Grzegorz Śliż z rodziną Agatą, Wiktorią, Katarzyną i Maciejem,

– Pan Dariusz Wicher z rodziną Weroniką i Maksymilianem,

– Pan Piotr Świniuch z rodziną Anną i Jakubem,

– Pani Katarzyna Kapinos z rodziną Dariuszem, Pawłem i Michałem.

Dla wszystkich uczestników Memoriału na balkonie krytej pływalni przygotowano wystawę poświęconą życiu i pontyfikatowi Papieża Polaka, którą przygotowali uczniowie i grono pedagogiczne Publicznych Szkół Podstawowych w Brzeźnicy i Stobiernej, których patronem jest Jan Paweł II. Ponadto podczas trwania Memoriału odbyła się ekranizacja filmu "Karol – Papież, który pozostał człowiekiem” w reżyserii Giacomo Battiato.

Dystans, z którym mierzyli się uczestnicy Memoriału wynosił 26 516 metrów – skąd te liczby? Mają one ścisły związek z czasem trwania pontyfikatu Jana Pawła II, który trwał 26 lat 5 miesięcy i 16 dni. W tym szczególnym dniu każdy przepłynięty metr był ważny, jednak najważniejsza była sama idea i chęć upamiętnienia tak zasłużonej dla Polski i świata osoby.

V Memoriał spotkał się z dużą aprobatą mieszkańców nie tylko z terenu Gminy Dębica, ale całego Powiatu Dębickiego, którzy w różnym wieku od kilku do kilkudziesięciu lat, licznie przybyli by uczcić pamięć o Papieżu. Był to czas, w którym spotkało się kilka pokoleń, czas który można było poświęcić zarówno na pływanie jak i rozmowę.

W „V Memoriale Pływackim im. Jana Pawła II w XIV Rocznicę Śmierci”, wzięło udział ponad 500 osób, które pokonały dystans 89 875 metrów co dało 3595 długości basenu. Duży wkład w osiągnięcie tak dobrego wyniku miał udział Wójt Gminy Dębica Stanisław Rokosz, który przepłyną 106 długości basenu, pokonując tym samym własny rekord oraz Pan Piotr Kucharski z Brzeźnicy, który pokonał aż 250 długości basenu. 

Podczas trwania Memoriału nie zabrakło również bardzo licznej widowni, która przyglądała się zmaganiom w pokonywaniu kolejnych metrów. 

Organizatorzy przygotowali pamiątkowe certyfikaty z obrazkami św. Jana Pawła II, które wręczono uczestnikom, a dla najwytrwalszych pływaków przygotowano monety okolicznościowe z wizerunkiem Jana Pawła II. Ponadto, na każdego uczestnika czekały papieskie kremówki ufundowane przez Cukiernię Janusz i Emil Wiktor z Dębicy, które dodatkowo umilały czas podczas trwania Memoriału.W tym miejscu szczególnie chcielibyśmy podziękować naszym sponsorom:

Firmie LERG S.A. z Pustkowa – Osiedla
Cukierni Janusz i Emil WIKTOR z Dębicy
Starostwu Powiatowemu w Dębicy

Dzięki którym mogliśmy zapewnić uczestnikom wiele ciekawych pamiątek związanych 
z uczestnictwem w V Memoriale.

Dziękujemy. 

Źródło i galeria: GOSiR Gminy Dębica

Źródło: https://ugdebica.pl/aktualnosci/89-875-kilometrow-przeplyneli-uczestnicy-v-memorialu-plywackiego-im-jana-pawla-ii-w-xiv-rocznice-smierci-736.html