660 lat Miasta Dębica – świętowali mali i duzi

Występ Zespołu Pieśni i Tańca Mali Igloopolanie rozpoczął obchody jubileuszu 660-lecia nadania aktu lokacji Dębicy. Uroczystość była swoistym połączeniem historii z młodością. Dzieci ubrane w ludowe stroje zaprezentowały tradycyjne tańce. Pokaz zakończyły brawa publiczności. Spory aplauz zebrał również Ignacy z Przedszkola nr 2.

Po wprowadzeniu sztandaru rajcy przyjęli uchwałę dotyczącą godnego uczczenia rocznicy lokacji miasta oraz 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Dalszą część obchodów wypełniły wykłady dotyczące naszego regionu. Dr hab. Andrzej Olejko przekonywał, że to „Galicja na drodze do Niepodległości była pierwsza!”. Głos zabrali również przedstawiciele Muzuem Regionalnego w Dębicy. Jego kustosz Tomasz Czapla i dyrektor Jacek Dymitrowski.

Żadne poważne urodziny, także te miejskie, nie mogą się obyć bez tortu i prezentów. Tylko tradycyjnego sto lat ze względu na wielowiekową już historię Dębicy tym razem zabrakło. Słodki wypiek pokroili wspólnie pani wicemarszałek, burmistrz i wiceburmistrz. Gratulacje złożyli m.in. przedstawiciele Konwentu Burmistrzów i Wójtów z powiatu dębickiego. Ostatnim akcentem uroczystości był jubileuszowy koncert w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Dębicy.