1 stycznia ruszyła Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna – Serwis informacyjny Miasta Dębica

04 stycznia 2021

Z nowym rokiem zainaugurowano Podkarpacką Kolej Aglomeracyjną.  Podróżujący mogą korzystać z nowoczesnych pociągów na trasie Rzeszów – Dębica – Rzeszów. W ramach PKA będzie można podróżować do Przeworska, Kolbuszowej, Strzyżowa oraz w przyszłości na nowej linii do lotniska w Jasionce.

Podmiejska Kolej Aglomeracyjna to projekt infrastrukturalny, realizowany przez samorząd województwa oraz 16 gmin z terenu województwa podkarpackiego, w tym miasto Dębica wraz z PKP PLK SA.

W dni robocze na trasach z Rzeszowa do Dębicy, Strzyżowa i Przeworska będą kursować 74 pociągi dziennie. W godzinach szczytu co pół godziny, a poza nimi co godzinę. Do tego dochodzą pociągi, które wcześniej znajdowały się w rozkładzie jazdy.

W sumie, w dni robocze, od  4 stycznia tylko w ramach PKA będzie następująca liczba połączeń na dobę:

– 26 kursów w relacji Rzeszów – Dębica – Rzeszów

– 26 kursów w relacji Rzeszów – Strzyżów – Rzeszów

– 22 kursy w relacji Rzeszów – Przeworsk – Rzeszów

Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna dofinansowana została ze środków Unii Europejskiej w ramach dwóch projektów unijnych w kwocie 700 mln złotych:

„Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej: Zakup taboru wraz budową zaplecza technicznego” o wartości ponad 337 mln złotych.Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej – PKA: Budowa i modernizacja linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej” o wartości 370 mln złotych.

Pasażerowie będą podróżować nowymi i wygodnymi pociągami zakupionymi wyłącznie na potrzeby PKA. Do obsługi podróżnych zakupiono osiem elektrycznych i dwa spalinowe składy produkcji Newag SA Nowy Sącz.

1 stycznia 2021 r. ruszyły połączenia kolejowe z trzema miastami:

– Rzeszów – Dębica – Rzeszów (linia 91),

– Rzeszów – Przeworsk – Rzeszów (linia 91),

– Rzeszów – Strzyżów – Rzeszów (linia 106).

Przed końcem 2021 roku, po zakończeniu prac związanych z elektryfikacją linii 71, zostaną uruchomione połączenia w relacji Rzeszów – Kolbuszowa – Rzeszów.

Ostatnim etapem, który ruszy po wybudowaniu nowej linii kolejowej do lotniska w Jasionce, będzie połączenie w relacji Rzeszów – Jasionka – Rzeszów.

Operatorem PKA będzie spółka „PolRegio”, przewoźnik wyłoniony w trybie przetargu. Będzie on także realizował pozostałe połączenia regionalne na Podkarpaciu. Jest to ważne dla pasażerów, gdyż będą mogli korzystać z tej samej taryfy biletowej i honorowany będzie wspólny bilet ZTM Rzeszów. Umowa z PolRegio została podpisana w lipcu 2020 r., a jej wartość to niemal 466 mln złotych na obsługę PKA i połączeń regionalnych w latach 2021-2025.

Źródło: https://debica.pl/1-stycznia-ruszyla-podkarpacka-kolej-aglomeracyjna/