Zobacz, jak bawili się na dożynkach w Gminie Żyraków!

Kilkanaście wieńców żniwnych przygotowali w tym roku rolnicy z gminy Żyraków na dożynki, które rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Żyrakowie, której przewodniczył  ks. Prałat Józef Jasiurkowski. Po poświęceniu wieńców i darów barwny korowód w asyście Orkiestry Dętej Gminy Żyraków przemaszerował na plac przy Zespole Szkół w Żyrakowie. Mieszkańcy z podziwem przyglądali się wieńcom,  które były jak prawdziwe dzieła sztuki.

Komisja oceniająca wieńce dożynkowe nie miała łatwe zadania, aby wybrać ten najpiękniejszy.

Jak zauważa Marek Rączka wójt gm. Żyraków, ostatni rok nie był łatwy dla rolników, ale mimo to zbiory są nie najgorsze.

Potwierdzają to starostowie dożynkowi: Danuta Piękoś i Łukasz Poproch.

Po ceremoniale dożynkowym rolnicy i ich goście świetnie się bawili przy dźwiękach muzyki Orkiestra Dęta Gminy Żyraków. Były także występy grup tanecznych z Zespołu Szkół w Żyrakowie i Szkoły Podstawowej w Woli Wielkiej, Gminnego  Zespół Artystyczny „Po Naszemu” i Zespół Pieśni i Tańca „Igloopolanie”. Na najmłodszych czekałydmuchane zjeżdżalnie, trampoliny, Świetlicowy Kącik Artystyczny pod hasłem „Kultywujemy Tradycje Ludowe” oraz stoisko z zabawkami.

Dożynki, to czas zabawy ale także życzeń dla rolników. Składali je  parlamentarzyści, samorządowcy i wdzięczni mieszkańcy gm. Żyraków.

Organizatorami wydarzenia byli: Wójt Gminy Żyraków, Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie, Sołectwo Żyraków, Zespół Szkół w Żyrakowie, Parafia Trójcy Przenajświętszej w Żyrakowie, Ochotnicza Straż Pożarna w Żyrakowie i Straszęcinie, Stowarzyszenie KGW w Żyrakowie, Stowarzyszenie „Razem w Przyszłość” w Woli Żyrakowskiej i Gminna Publiczna Biblioteka W Żyrakowie.