Znamy zwycięzców I edycji konkursu „Koloratorium”!

Zakończyła się pierwsza edycja emocjonującej walki o szkolne laboratoria. Dzięki konkursowi „Koloratorium”,  którego pomysłodawcą i fundatorem jest FFiL Śnieżka SA, trzy podkarpackie szkoły wzbogacą się o profesjonalne wyposażenie pracowni biologiczno-chemicznych.

 Dzień 22 czerwca 2018 roku na długo pozostanie w pamięci uczniów ze Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Kosienicach. Zdobywcy pierwszego miejsca na podium o werdykcie dowiedzieli się od samych pomysłodawców akcji, którzy niespodziewanie pojawili się w szkole podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego. Punktem kulminacyjnym było przekazanie symbolicznego vouchera na kwotę 30 000 zł.
– „Najpierw zaskoczenie i niedowierzanie, potem aplauz i wielka radość” – relacjonuje Aleksandra Małozięć, Manager ds. Komunikacji Korporacyjnej Śnieżki.

– „To pierwszy finał naszego nowego projektu. Wierzymy, że „Koloratorium” będzie godnym następcą projektu „Kolorowe Boiska”, który przez 11 lat realizowaliśmy na terenie całej Polski. Wiemy, że przełom maja i czerwca, to okres posumowań wyników w nauce oraz wytężonej pracy w szkołach. Tym bardziej, dziękujemy wszystkim twórcom kreatywnych pomysłów, nauczycielom i ich podopiecznym” – dodaje Aleksandra Małozięć.

W rywalizacji grupowej walka toczyła się o profesjonalne wyposażenie pracowni biologiczno-chemicznej oraz zestawy farb Śnieżka niezbędne do ich remontu. Rywalizacja odbywała się w dwóch etapach. W pierwszym, szkoły musiały zaangażować jak największą liczbę uczniów do grywalizacji oraz przygotować pracę konkursową, którą był krótki film pt. „Pracownia bez zasad”, prezentujący szkolne laboratorium inspirujące do nauki i eksperymentowania. Jury wyłoniło zwycięzcę oraz laureatów II i III miejsca, a ocenie podlegały takie elementy jak: kreatywność, wyraz artystyczny, skala zaangażowania uczniów.

Zwycięzcy „Koloratorium”

Zwycięzcą pilotażowej edycji konkursu „Koloratorium” została Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Kosienicach. Praca pt. „Śnieżka – kolorowa pracownia” wywalczyła główną nagrodę, czyli profesjonalne wyposażenie sali biologiczno-chemicznej
o wartości 30 tys. zł, zestaw farb Śnieżka potrzebnych do jej remontu oraz lekcję pokazową prowadzoną przez dr hab. Aleksandrę Ziembińską Buczyńską – znaną z programu telewizyjnego „Wynalazcy przyszłości”.

Kolejne miejsce zajęła Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
w Manasterzu.
Nagrodą za drugie miejsce na podium jest wyposażenie pracowni biologiczno-chemicznej o wartości 15 tys. zł oraz zestaw farb Śnieżka potrzebnych do jej remontu. Uczniowie swoją pracę zatytułowali „…od małej Zuźki do inżynier Zuzanny”.

Trzecie miejsce w konkursie zdobyła Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Rudniku nad Sanem za film pt. „Nasza barwna pracownia”. Nagrodą za „brąz” jest wyposażenie pracowni biologiczno-chemicznej o wartości 10 tys. zł oraz zestaw farb Śnieżka.

Ponadto, szkoły, które przystąpiły do konkursu do 22 maja oraz do 15 czerwca udostępniły film konkursowy, dodatkowo otrzymały gwarantowane nagrody wyróżnienia w postaci 12,5 l farby Śnieżka Satynowa.

Nagrody w rywalizacji indywidualnej

To jednak nie koniec listy nagrodzonych w konkursie „Koloratorium”! Równolegle
z rywalizacją szkół trwała walka uczniów o nagrody indywidualne, którymi są cztery tablety marki Apple. W tej rozgrywce zadanie polegało na przedstawieniu wybranego przez siebie pierwiastka chemicznego jako Superbohatera. Podobnie, jak w przypadku zadań grupowych, jury podczas oceny prac brało pod uwagę spójność pracy z tematem, kreatywność i wyraz artystyczny. Nagrody trafiły do:

– Laury Malec ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Manasterzu

– Dominiki Dymon z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dubiecku

– Grzegorza Klaczy z Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Ropczycach

–  Julii Niedźwiedź z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dubiecku

– Wszystkim uczestnikom konkursu „Koloratorium” dziękujemy za udział i zaangażowanie,
a laureatom gratulujemy! To optymistycznie nastraja nas do dalszej pracy i już dziś mogę zapewnić, że we wrześniu ogłosimy start kolejnej edycji projektu, który tym razem obejmie obszar całej Polski –
podsumowuje Aleksandra Małozięć.

Informacje o projekcie

Konkurs „Koloratorium” to projekt, którego celem jest zaszczepienie wśród najmłodszych pasji do rozwoju oraz odkrywania ciekawej strony przedmiotów, takich jak chemia, biologia czy przyroda. Śnieżka chce w nim również pokazać, że te dziedziny nauki są obecne
w każdym, nawet najdrobniejszym elemencie codziennego życia, a czerpanie z nich inspiracji może stać się niezwykłą przygodą. Pilotażowa edycja „Koloratorium” adresowana była do szkół podstawowych z miejscowości w woj. podkarpackim, w których mieszka nie więcej niż 20 tys. mieszkańców. Trafia więc do małych miejscowości, które borykają się z brakiem funduszy na profesjonalne wyposażenie pracowni szkolnych. Dzięki autorskiemu projektowi, pierwsze polskie szkoły otrzymały solidne wsparcie na profesjonalne wyposażenie pracowni biologiczno-chemicznych. Planowane jest rozszerzenie tego projektu na obszar całej Polski.

Więcej informacji o programie, zwycięskie prace oraz lista laureatów znajdują się na stronie www.koloratorium.pl.

Inicjatorem akcji społecznej i konkursu „Koloratorium” oraz fundatorem wszystkich nagród jest FFiL Śnieżka SA. (www.sniezka.pl).

Źródło: FFiL Śnieżka SA