Zbierają środki na mural, by oddać hołd Józefowi Dziurgotowi, żołnierzowi Armii Andersa

Cel jest szczytny. Stowarzyszenie Góra Możliwości wyszło z inicjatywą stworzenia muralu, by oddać hołd Józefowi Dziurgotowi, żołnierzowi Armii Andersa. Zbiórka środków trwa. Założono konto na portalu zrzutka.pl. Do realizacji celu potrzebne jest jeszcze 5,5 tys. zł. Dzieło ma powstać w Górze Motycznej, obok pamiątkowego kamienia, na którym widnieje napis: „Dzięki Niemu my żyjemy w wolnej Polsce. Dzięki nam musi żyć pamięć o Nim”.

Realizacja inicjatywy wyniesie 11 tys. zł. Część środków pokrył grant z programu Działaj Lokalnie finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności w wysokości 4 tys. zł. Od darczyńców wpłynęło 1,5 tys. zł. Teraz wszystko w rękach mieszkańców.

„Ułan Dziurgot uniknął śmierci w czasie kampanii wrześniowej, ocalił życie na nieludzkiej ziemi, ale do Polski wrócił drogą okrężną, przez Iran, Irak, Palestynę, Syrię, Liban, Egipt, Włochy, walcząc razem z tysiącami polskich żołnierzy u boku gen. Andersa. Po powrocie do kraju w 1947 roku stanął twarzą w twarz z rozczarowaniem, które zgotowała mu komunistyczna władza. Nie doceniono jego patriotyzmu. Józef Dziurgot przeszedł przez Rosję i pamiętał metody NKWD, więc w zniewolonej Polsce nie poddał się procesowi indoktrynacji (nie przyjął proponowanej mu legitymacji partyjnej). Po wojnie, w rządzonym przez komunistów kraju za swój upór i wierność przekonaniom poniósł wysoką cenę – zapomnienie. Do swojej śmierci, w 1974 roku nie doczekał się zauważenia ani w postaci podziękowań za walkę w obronie ojczyzny, ani w postaci renty żołnierskiej. Umarł w poczuciu niedocenienia.” – czytamy na stronie zrzutki.