Zapłonęły znicze pamięci na Placu Mikołajkowów w Dębicy. 78 lat po Zbrodni Katyńskiej oraz 8 lat od katastrofy smoleńskiej

78 lat po „zbrodni katyńskiej” oraz 8 lat od katastrofy smoleńskiej Dębica oddała hołd poległym. Jak co roku, w rocznicę tych tragicznych wydarzeń na Placu Mikołajkowów weterani wojenni, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych i instytucji, młodzież oraz mieszkańcy spotkali się, aby złożyć symboliczne wiązanki kwiatów pod pomnikami.

Zbrodnia Katyńska to masowy mord wykonany przez władze radzieckie między innymi na oficerach polskiego wojska i przedstawicielach polskiej inteligencji. Wiosną 1940 roku strzałem w tył głowy zgładzono ponad dwadzieścia tysięcy polskich jeńców wojennych. Ofiary były przetrzymywane w obozach, np.w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. 10 kwietnia 2010 roku, w 70. rocznicę „zbrodni katyńskiej” miała miejsce katastrofa prezydenckiego samolotu. Zginęło  96 osób: Polska delegacja, mająca wziąć udział w obchodach a także załoga samolotu.  Na pokładzie znajdowali się m.in. prezydent Lech Kaczyński z żoną, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz posłowe, senatorowie i dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP.