Zamknięte szkoły i zgromadzenia do 10 osób w strefie czerwonej – nowe obostrzenia

reklama

Podczas konferencji o godzinie 17.00 Premier Mateusz Morawiecki przedstawił nowe obostrzenia. Oznaczają one powrót do polityki z kwietnia – „Zostań w domu”. Będę obowiązywać od 17 października w strefie czerwonej i od 19 października w strefie żółtej.

STREFA ŻÓŁTA

Działalność gastronomiczna możliwa będzie jedynie w godzinach 6:00 – 21:00. Obostrzenia te nie dotyczą rozwożenia jedzenia na wynos, które możliwe będzie poza podanymi godzinami. W lokalach zajęty będzie mógł co drugi stolik.

Od 19 października liczba osób na weselach i konsolacjach zostanie ograniczona do 25. Goście weselni zostaną pozbawieni możliwości zabawy poprzez taniec.

Szkoły średnie i wyższe wejdą w tryb nauczania hybrydowego, a całkowicie zawieszona zostanie działalność basenów, siłowni, Aquaparków. Wydarzenia sportowe mogą odbywać się bez publiczności.

STREFA CZERWONA

W sklepach będzie mogło przebywać pięć osób na jedną kasę. Wprowadzono całkowity zakaz organizacji wesel i konsolacji. Liczba osób w zgromadzeniach została ograniczona do 10.

Wszystkie szkoły ponadpodstawowe i uczelnie wyższe przejdą w tryb pracy zdalnej.

W obu strefach obowiązują nowe zasady podróży w komunikacji miejskiej – do 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc stojących i siedzących.

Premier ogłosił także wprowadzenie kolejnych powiatów w czerwoną strefę.

 

Zobacz też: Konferencja Premiera: Strategia walki z Covid-19

Konferencja Premiera: Strategia walki z Covid-19