Zainstalowane w Szkole Podstawowej nr 12 w Dębicy pompy ciepła dają znaczne oszczędności

reklama
pompy ciepła sp 12

Znaczne oszczędności pod kątem zużycia energii i pokrywanych kosztów ogrzewania budynku odnotowuje od momentu zamontowania pomp ciepła Szkoła Podstawowa nr 12 w Dębicy. Pompy ciepła zostały zamontowane w budynku w 2015 roku w ramach realizowanego w placówce projektu „Termomodernizacja obiektów oświatowych na terenie Gminy Miasta Dębica – etap II”.

pompy ciepła sp 12 Dsc01829 pompy ciepła sp 12 pompy ciepła sp 12 pompy ciepła sp 12

Pompy ciepła to nowoczesne, jedne z najbardziej oszczędnych, efektywnych i ekologicznych urządzeń grzewczych. Nie emitują żadnych zanieczyszczeń i działają skutecznie nawet przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych. Zapewniają niezwykłą wygodę ogrzewania pomieszczeń.  

W Szkole Podstawowej nr 12 na pod koniec 2015 roku zostały zamontowane dwie pompy ciepła i dwa piece kondensacyjne. Po roku działania nowego systemu placówka odnotowuje znaczące oszczędności.

„W porównaniu z 2015 rokiem oszczędności wynikające z zamontowania nowego systemu sięgają 6-7 tysięcy złotych. W 2015 roku zużyliśmy 14 tysięcy   metrów sześciennych gazu, natomiast w 2016 roku było to już tylko 8 tysięcy metrów sześciennych zużytego gazu ” – mówi Grzegorz Nowacki, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12  w Dębicy.

Koszty zamontowania 2 pomp wyniosły 238  tysięcy złotych.  Jak podkreśla dyrektor szkoły, gdy temperatura powietrza nie spada poniżej – 8 stopni Celsjusza, zainstalowane pompy ciepła są zdecydowanie bardziej efektywne w użytkowaniu , co dało się zauważyć  podczas pierwszego roku ich użytkowania w budynku Szkoły Podstawowej nr 12.

Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu pn. „Termomodernizacja obiektów oświatowych na terenie Gminy Miasta Dębica-etap II” dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2009-2014 w ramach Programu PL04 „Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii”. Projekt  korzysta z dofinansowania pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich.

 

źródło: UM Dębica