Zagrali koncertowo

Po rocznej przerwie spowodowanej ograniczeniami epidemiologicznymi, Orkiestra Dęta – Gmina Dębica z entuzjazmem zagrała w Pustkowie-Osiedlu Koncert Karnawałowy. W sobotę 19 lutego 2022 na scenie Domu Kultury w Pustkowie-Osiedlu rozbrzmiały kanony gatunku, a więc marsze koncertowe m. in.  tytułowy marsz z filmu ,,Dywizjon 303'' czy „Arsenal marsz”. W repertuarze przygotowanym przez kierownika muzycznego Orkiestry, a jednocześnie dyrygenta i trębacza Erwina Żebro nie zabrakło różnorodności. Były utwory muzyki rozrywkowej w autorskich, zaskakujących aranżacjach np. „Swing Rusland”, wiązanka utworów Herba Alperta oraz zespołu ABBA. Tradycyjnie dyrygent Erwin Żebro wykonał solo na trąbce z towarzyszeniem orkiestry, tym razem była to „Serenada marynarska”. Romanowi Różakowi z sekcji instrumentów perkusyjnych pole do popisu dała kompozycja pt. „Fascinating drums”.

W Stowarzyszeniu Orkiestra Dęta – Gmina Dębica, oprócz muzyków działają sekcje taneczne. Są to grupa ,,Image Dance"  po kierownictwem Jagody Puzia, oraz Zespół „Pasja'' który prowadzi Magdalena Czachor. Dziewczynki z „Image Dance” wystąpiły na scenie w trzech konfiguracjach tanecznych: grupa seniorska „Świąteczny czas”, grupa juniorska „Słodkie urodziny” i grupa dziecięca „Smaczny kąsek”. Natomiast zespół „Pasja” reprezentowało Trio Pompon i grupa przedszkolna w układzie choreograficznym „Przyjaciółki” . Dla wielu najmłodszych tancerek był to pierwszy występ przed publicznością.

Słowo wstępu skierował do publiczności prezes Stowarzyszenia Orkiestra Dęta – Gmina Dębica Jerzy Brotoń. Koncert niezmiennie od pierwszej edycji poprowadziła Dorota Bielatowicz.  Na zakończenie muzykom i zebranej publiczności pogratulował i podziękował zastępca Wójta Gminy Dębica Jacek Drobot i wraz z Zastępcą Wójta Markiem Mikrutem wręczyli symbolicznie kwiaty dyrygentowi Erwinowi Żebro, instruktorce nauki gry na instrumentach Pameli Mróz,  instruktorkom tańca Jagodzie Puzia i Magdalenie Czachor oraz konferansjerce Dorocie Bielatowicz.

Pomimo, że to jubileuszowa dziesiąta edycja koncertu, oprawa była skromniejsza niż zwykle ze względu na wciąż panujące obostrzenia. Świadomi, że przekaz medialny nigdy nie dorówna bezpośredniemu odbiorowi sztuki, zwłaszcza muzyki, organizatorzy chcąc zachować obowiązujący reżim sanitarny zrealizowali transmisję na żywo za pośrednictwem kanału Debica.tv w serwisie Youtube.com Nagranie koncertu jest wciąż dostępne online: https://www.youtube.com/watch?v=FPJqmI2HhJ0

Mamy nadzieję, że za rok możliwy będzie powrót do działalności w zdefiniowanej w latach poprzednich formule stacjonarnej i bez limitu miejsc dla uczestników. Organizatorami X Koncertu Karnawałowego byli Stowarzyszenie Orkiestra Dęta – Gmina Dębica oraz Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica. Dyrygentem Orkiestry jest Erwin Żebro, a w jej składzie zagrali:

– sekcja fletów: Karolina Roś, Karol Tomaszewski

– sekcja klarnetów: Pamela Mróz, Michał Hyliński, Konrad Zegar

– sekcja saksofonów altowych: Filip Zawisza

– sekcja saksofonów tenorowych: Monika Borowiec, Zbigniew Mroczek

– sekcja saksofonów barytonowych: Edward Boryński, Krzyszof Skrzypek

– sekcja tenorów i barytonów: Władysław Drozdowski, Andrzej Jasiński, Grzegorz Skrzypek

– sekcja trąbek i kornetów: Erwin Żebro, Jerzy Dziedzic, Jerzy Kalisztan

– sekcja puzonów: Iwona Zagórska, Artur Barnaś, Paweł Rak

– sekcja basów: Leszek Piątek, Michał Skrzypek

– na zestawie perkusyjnym: Roman Różak

Źródło: https://ugdebica.pl/aktualnosci/zagrali-koncertowo-2566.html