Wizyta uczniów z Węgier w Zespole Szkół w Zawadzie

W dniach 13 – 16 października 2022 roku Zespół Szkół w Zawadzie odwiedziła 21 – osobowa  grupa uczniów ze szkoły w Ujszasz. Gmina Ujszasz to partnerska gmina, zaprzyjaźniona od wielu lat z Gminą Dębica. Od ubiegłego roku uczniowie Zespołu Szkół w Zawadzie prowadzą korespondencję z uczniami szkoły w Ujszasz. W tym roku pani dyrektor szkoły z Ujszasz oraz nauczycielka języka angielskiego przyjechały ze swoimi uczniami do Polski – do Zespołu Szkół w Zawadzie.Pobyt uczniów i nauczycielek był okazją do nawiązania bliższych kontaktów przyjacielskich i umożliwił integrację polsko – węgierską. Obfitował w wiele atrakcji.

W czwartek – 13.10.2022 roku -  młodzież węgierska i polska odwiedzili wspólnie Ekspozycję Historyczno – Dydaktyczną  w Paszczynie. W tym dniu uczestniczyli też w Grillu Integracyjnym zorganizowanym przez Radę Rodziców i dyrekcję Zespołu Szkół w Zawadzie oraz wspólnie z uczniami szkoły w Zawadzie uczestniczyli w szkolnej dyskotece.

W piątek – 14.10.2022 roku – o godzinie 9.00 młodzież z Węgier wzięła udział w uroczystej akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Zespole Szkół w Zawadzie. Podczas uroczystości gości z Ujszasz powitał zastępca Wójta Gminy Dębica pan Jacek Drobot oraz przewodniczący Rady Gminy Dębica pan Piotr Żybura. Elementem programu artystycznego był montaż słowno – muzyczny przygotowany w języku węgierskim przez uczniów klasy 6 dla uczniów z Ujszasz. Po akademii na sali gimnastycznej nastąpiła integracja uczniów z Polski i Węgier uczniowie grali w koszykówkę, siatkówkę i inne gry zespołowe w tym, w węgierską lotkę. W piątkowe południe uczniowie zwiedzili Sanktuarium Zawadzkie i wysłuchali opowiadania kustosza. Później uczniowie udali się na spacer – podziwiali złotą polską jesień i obejrzeli panoramę miasta z zawadzkiego wzgórza. Po obiedzie  młodzież odwiedziła Osadę Słowiańską, Park Owadów w Stobiernej, a później delektowała się proziakami w wiejskiej chacie. Regionalny przysmak sprawił na wycieczce węgierskiej bardzo dobre wrażenie. Wieczorem w piątek  grupa polsko – węgierska wraz z opiekunami odwiedziła Basen ,,Nemo” w Pustkowie – Osiedlu  i relaksowała się w wodzie.

W sobotę –  14.10.2022 roku – uczniowie ze szkoły w Zawadzie razem z gośćmi z Węgier pojechali na wycieczkę autokarową do Krakowa, gdzie z przewodnikiem zwiedzili Wawel, Katedrę z Dzwonem Zygmunta, Groby Królewskie, Smoczą Jamę. Później udali się na spacer Drogą Królewską, ulicami Grodzką i Kanoniczą, a następnie zwiedzili Rynek, Bazylikę Mariacką i wysłuchali hejnału z wieży mariackiej. Czas wolny wszyscy spędzili w McDonaldzie, a po odpoczynku udali się do Ogrodu Doświadczeń na zwiedzanie i samodzielne eksperymentowanie przy modelach edukacyjnych.

W niedzielę – 16.10.2022 roku – uczniowie z Węgier odwiedzili Latoszyn Zdrój – pijalnię wody, tężnię solankową, spacerowali alejkami, obejrzeli basen zdrojowy wraz z prezesem panem Bogdnem Wójcikiem. Spotkali się z zastępcą Wójta Gminy Dębica panem Markiem Mikrutem i podzielili się wrażeniami z pobytu na terenie Gminy Dębica.  Dyrekcja szkoły w Ujszasz udzieliła wywiadu dla Telewizji Dębickiej i lokalnej prasy. Młodzież zakupiła pamiątki z Latoszyna Zdrój, otrzymała ulotki reklamowe i dokonała wpisu do Księgi pamiątkowej uzdrowiska. Pożegnalny obiad odbył się  w Zawadzie, gdzie delegacja z Węgier podziękowała za mile spędzony czas i atrakcyjny program pobytu. Uczniowie z Węgier i Polski zadeklarowali, że nadal będą utrzymywać korespondencję i współpracę. Wizyta uczniów z Węgier przebiegła w dobrej i pozostawiającej wiele wspomnień atmosferze.

Źródło: https://ugdebica.pl/aktualnosci/wizyta-uczniow-z-wegier-w-zespole-szkol-w-zawadzie-2901.html