Wczoraj 2 samoloty i 20 zastępów, dziś 12. Wciąż gaszą pożar lasu w Chotowej

reklama

Wczoraj 2 samoloty i 20 zastępów, dziś 12 i dowódca jednostki. Strażacy wciąż dogaszają pożar lasu w Chotowej. Paliło się ponad 10 hektarów terenu, akcję utrudniał silny wiatr. Droga na trasie Chotowa – Czarna była całkowicie zablokowana. Na miejscu interweniowały jednostki zawodowej Straży z Dębicy oraz Ochotnicze Straże Pożarne.

Wszystko zaczęło się w niedzielę (05.04.2020) kilka minut po godzinie 12.00. Sytuację udało się opanować dopiero około 16.00. Pożar się już nie rozprzestrzeniał, ale dogaszanie trwało jeszcze kilka godzin. Ostanie jednostki wyjechały z miejsca zdarzenia około 21.00. Na miejsce powróciły jednak dziś nad ranem. Około godz. 7.00 zauważono, że ogień wciąż się tli. O tym fakcie poinformowali mieszkańcy. Jak mówi bryg. Jacek Pawłowski, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Dębicy przyczyną takiej sytuacji jest bardzo gruba ściółka, w głąb której wnika ogień:

 „Wiatr utrudnia prowadzenie działań. Wydaje się, że pożar jest ugaszony, a po kilkudziesięciu minutach znowu zaczyna się dymić. Trzeba więc wlewać bardzo duże ilości wody w te ponad 10 hektarów lasu” – mówi rzecznik.

Ochotnicza Straż Pożarna w Grabinach na swoim profilu FB poinformowała, że :

„W akcji wzięły udział jednostki OSP i PSP z całego powiatu oraz dwa samoloty typu DROMADER:
JRG 1 PSP Dębica GCBA, GBA, JRG 2 PSP Dębica GCBA, PSP SIRR, KP PSP SLOP, OSP KSRG Czarna GBA, GLM, SLOP, OSP KSRG Róża GBA, OSP KSRG Pilzno GBA, GCBA, OSP KSRG Żyraków GBA, OSP KSRG Straszęcin GBA, OSP Dębica-Kędzierz GCBA, OSP Lipiny GBA, OSP Grabiny GBA, OSP Chotowa GBA, OSP Głowaczowa GBA, OSP Borowa GBA, OSP Żdżary GBA, OSP Stara Jastrząbka GBA, OSP Podlesie GBA, oraz Dwa Samoloty Gaśnicze”.

Przyczyna pożaru nie jest jeszcze znana. Jak można przypuszczać, ogień – tak jak w większości przypadków wzniecił człowiek. Pożary spowodowane przez nieumyślność ludzi są  niestety bardzo częste. Wypalanie traw i nieużytków, przypadkowe ogniska. Gdy w grę wchodzi silny wiatr lub nieumiejętne dogaszenie, konsekwencje mogą być bardzo poważne. Ogień zabija nie tylko przyrodę, ale również zwierzęta! Niestety, ofiarami bywają również ludzie.

Jak możemy przeczytać na stronie: http://stoppozaromtraw.pl/

„W Polsce w 2019 roku odnotowano 153 520 pożarów, wśród których były 55 912 pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych, co stanowiło ok 36,4% wszystkich pożarów w Polsce.”

STOP WYPALANIU TRAW! JEDNA ZAPAŁKA MOŻE WZNIECIĆ WSZYSTKO!

Zobacz również: Samoloty gaszą pożar! Ogień w Chotowej wciąż nie opanowany