Utraciłeś dokumenty? Zastrzeż je w banku! – Serwis informacyjny Miasta Dębica

17 stycznia 2023

Ikonka głośnika

Loading…

Codziennie dochodzi do dziesiątek prób dokonania przestępstwa z użyciem skradzionych lub zagubionych dokumentów. Nie pozwól ukraść swojej tożsamości! Dowiedz się co zrobić w przypadku utraty dowodu osobistego, prawa jazdy czy karty płatniczej.

System Dokumentów Zastrzeżonych prowadzony przez Związek Banków Polskich chroni przed wyłudzeniami z użyciem cudzej tożsamości. To ogólnopolska baza milionów skradzionych i zagubionych dokumentów.

Zastrzeżenie utraconego dokumentu to najważniejszy krok, który trzeba zrobić, gdy dochodzi do kradzieży lub zgubienia. Niezależnie od przyczyny utraty dokumentu powinno się zareagować jak najszybciej. Zastrzegać powinniśmy nie tylko dokumenty bankowe takie jak karty płatniczy czy kredytowe, ale przede wszystkim dokumenty tożsamości: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, karta pobytu.

Dlaczego należy zastrzegać dokument tożsamości? Codziennie przestępcy podejmują dziesiątki prób użycia skradzionych lub podrobionych dokumentów w celu np. wyłudzenia kredytów i pożyczek, unikania opłat, kradzieży wyposażenia (wynajem mieszkań i pokoi hotelowych), kradzieży wynajętych samochodów lub innych rzeczy, zakładania fikcyjnych firm (przestępstwa kredytowe i podatkowe).

Dzięki Systemowi Dokumentów Zastrzeżonych utratę jakiegokolwiek dokumentu wystarczy zgłosić w jednym banku, a dane automatycznie są przekazywane do Centralnej Bazy Danych. W kilka minut dane trafiają do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm i instytucji korzystających z Systemu Dokumentów Zastrzeżonych. Najłatwiej zgłoszenia można dokonać w swoim banku. Jeżeli ktoś nie posiada rachunku, może to zrobić w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia (lista: www.DokumentyZastrzezone.pl).

W przypadku kradzieży dokumentu tożsamości, sprawę trzeba dodatkowo pilnie zgłosić do najbliższej jednostki Policji. W celu wyrobienia nowego dowodu osobistego należy zgłosić się do dowolnego Urzędu na terenie całej Polski.

Jeżeli utraciliśmy kartę płatniczą, możemy skorzystać z Systemu Zastrzegania Kart. Jest to narzędzie, które pozwala na szybkie i efektowne zastrzeganie skradzionych i zagubionych kart płatniczych. Wystarczy zadzwonić pod nr telefonu: (+48) 828 828 828, by zastrzec swoją kartę z dowolnego miejsca na świecie, o każdej porze, z telefonów komórkowych i stacjonarnych. Numer dostępny jest 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Szczegółowe informacje na temat projektów oraz tego gdzie i jak można zastrzec utracone dokumenty i karty płatnicze dostępne są w specjalnym serwisie internetowym www.Zastrzegam.pl.

Źródło: https://debica.pl/utraciles-dokumenty-zastrzez-je-w-banku/