Uroczystości w lubzińskim lesie

reklama

Czwartek, 13 Czerwiec 2019

11 czerwca br. w lubzińskim lesie odbyły się uroczystości z okazji 79. rocznicy masowej zbrodni przeprowadzonej przez niemieckiego okupanta w czasie II wojny światowej. 27 czerwca 1940 roku niemieccy zbrodniarze rozstrzelali w Lubzinie około 100 Polaków przywiezionych z rzeszowskiego więzienia.

Wśród zamordowanych byli m.in. oficerowie, urzędnicy, działacze społeczni, członkowie organizacji konspiracyjnych, w tym m.in.: mjr Władysław Bartosik „Broda”, pierwszy organizator struktur niepodległościowych na Rzeszowszczyźnie. Najmłodsza z ofiar miała 11 lat. Po wojnie ich szczątki ekshumowano i pogrzebano w zbiorowej mogile na Cmentarzu Wojskowym w Dębicy.

Na uroczystość złożyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Lubzinie oraz modlitwa, której przewodniczył proboszcz parafii pw. Św. Mikołaja w Lubzinie ks. Ryszard Pietrasik. Na zakończenie złożone zostały wiązanki kwiatów.

Władze Dębicy reprezentował zastępca burmistrza Maciej Małozięć, który złożył wiązankę kwiatów w asyście strzelców z dębickiej jednostki Związku Strzeleckiego. W okolicznościowym wystąpieniu Maciej Małozięć zaproponował, aby w przyszłym roku, w osiemdziesiątą rocznicę mordu, przygotować wspólną uroczystość z udziałem młodzieży z dębickich szkół, oddając hołd zamordowanym także na dębickim Cmentarzu Wojskowym.

W uroczystościach wzięli udział uczniowie szkoły w Lubzinie, władze samorządowe Ropczyc, żołnierze Wojsk Obrody Terytorialnej, strzelcy, harcerze, mieszkańcy Lubziny oraz członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej.

Po uroczystościach wiceburmistrz wraz ze strzelcami złożyli wiązankę kwiatów na Cmentarzu Wojskowym w Dębicy.

Archiwum newsów

l5

l6

l7

l8

l 1

Dsc05896

l2

l3

Źródło: http://debica.pl/aktualnosci/2019/06/uroczystosci-w-lubzinskim-lesie