Uczniowie z Dobrkowa nawiązali kontakt z Antarktydą

Poszerzając swoje horyzonty, dzieciaki z Dobrkowa przejechały palcem po mapie i dotarły aż do mroźnej krainy pingwinów – Antarktydy. Nieznany ląd zaciekawił uczniów, a także wywołał wiele pytań – na które, mimo drobnych kłopotów, postarała się odpowiedzieć Stacja Badawcza Arctowski.

Uczniowie trzeciej klasy Szkoły Podstawowej w Dobrkowie wraz z wychowawcą przygotowali list oraz rysunki pingwinów, które miały dotrzeć do uczestników 46. Polskiej Wyprawy Antarktycznej. Niestety pandemia pokrzyżowała ich plany – pakunek powrócił do adresatów, gdyż dostarczenie poczty na Stację okazało się niemożliwe. To jednak nie zniechęciło młodych odkrywców. Dzieciaki wysłały e-mail z załączonym zdjęciem papierowej wersji listu oraz obrazkami zwierząt. Wiadomość zawierała nie tylko pytanie na temat życia w mroźnym klimacie okołobiegunowym, ale także pozdrowienia dla wszystkich pracowników Stacji.

Szybko okazało się, że droga elektroniczna była o wiele bardziej efektywna niż tradycyjna. Uczestnicy 46. Polskiej Wyprawy Antarktycznej odpisali uczniom z Dobrkowa i odpowiedzieli na trapiące ich pytanie. Obiecali również odwiedzić dzieci na początku września, aby przeprowadzić z nimi zajęcia, które poszerzą ich wiedzę o Antarktydzie. Umieścili także post na oficjalnym facebookowym profilu Stacji Badawczej Arctowski, w którym możemy przeczytać: „Trudno było nam ukryć zachwyt nad tym miłym gestem. Mamy nadzieję, że odpowiedź na zadane przez Nich pytanie nie będzie rozczarowująca, ale nie udało nam się znaleźć dwóch takich samych płatków śniegu”. Jak widać, niektóre zagadki nie mają rozwiązań – ale miejmy nadzieję, że zawsze znajdą się dzieci, które będą próbowały do nich dotrzeć.

 

Źródło: http://pilzno.um.gov.pl/