Uczniowie z Dębicy nagrodzeni w Przemyślu

27 listopada 2021

Ikonka głośnikaPrzeczytaj

Loading…

W przemyskim Centrum Kulturalnym podsumowano regionalny konkurs pn. „Uliczne portrety – czyli o tych, którzy tworzyli historię twojego miasta”. W tegorocznej edycji konkursu uczniowie szkół ponadpodstawowych mieli za zadanie przygotować komiksy lub prezentacje, poświęcone wskazanym patronom ulic z: Dębicy, Sanoka i Lubaczowa. Trzy pierwsze miejsca przypadły uczniom z naszego miasta.

Konkurs Uliczne portrety

Konkurs Uliczne portrety

Konkurs Uliczne portrety

Konkurs Uliczne portrety

Konkurs Uliczne portrety

Konkurs ma na celu rozbudzenie zainteresowania oraz poznawania ważnych dla historii miasta postaci, umożliwiając społeczności lokalnej, a przede wszystkim młodzieży szkolnej poznanie ich życiorysów, poprzez różne opracowania prezentujące ich sylwetki.

W każdej z trzech miejscowości województwa podkarpackiego, tj. w: Dębicy, Sanoku i Lubaczowie, regionaliści wskazali jedną postać historyczną, będącą patronem ulicy, o której uczniowie tworzyli prace konkursowe. W przypadku Dębicy wskazano osobę ppłk. Adama Lazarowicza „Klamry”, patrona ulicy na os. Kępa – nauczyciela, wychowawcy młodzieży, oficera Wojska Polskiego, komendanta Obwodu Armii Krajowej w Dębicy i wiceprezesa IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, który został zamordowany przez komunistów w 1951 r.

Jury w składzie: Tomasz Czapla, kustosz w Muzeum Regionalnym w Dębicy oraz Dariusz Sałek z Lubaczowa i Piotr Zelny z Sanoka, postanowiło przyznać:
I miejsce dla Agnieszki Bokoty za przedstawienie sylwetki ppłk. Adama Lazarowicza w formie niezwykle oryginalnego i ciekawego komiksu;
II miejsce dla Gabrieli Wójtowicz za przedstawienie sylwetki ppłk. Adama Lazarowicza w formie oryginalnego i ciekawego komiksu;
III miejsce dla Kamila Rogowskiego za przedstawienie sylwetki ppłk. Adama Lazarowicza w formie bogatej merytorycznie i graficznie ciekawej prezentacji multimedialnej.
Wszyscy nagrodzeni są uczniami Zespołu Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Dębicy.Listy gratulacyjne oraz nagrody od samorządu Miasta Dębicy wręczył wyróżnionym Maciej Małozięć, zastępca burmistrza, który podziękował uczniom za popularyzację postaci Adama Lazarowicza.

Organizatorem konkursu było Centrum Kulturalne w Przemyślu – instytucja kultury Województwa Podkarpackiego. Partnerami: Muzeum Regionalne w Dębicy, Muzeum Kresów w Lubaczowie, Muzeum Historyczne w Sanoku.

Źródło: https://debica.pl/uczniowie-z-debicy-nagrodzeni-w-przemyslu/