Trzeci stopień alarmowy CRP (CHARLIE–CRP)

Od wczoraj, 21 lutego na terenie całego kraju obowiązuje trzeci stopień alarmowy CRP (CHARLIE–CRP). Taką decyzję podjął premier Mateusz Morawiecki, na podstawie przepisów ustawy o działaniach antyterrorystycznych, w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni. Podpisanie rozporządzenia ma związek z obecnymi wydarzeniami na Ukrainie.

„Od 21 na terenie Polski obowiązuje stopień alarmowy CHARLIE-CRP. Ma to związek z sytuacją na Ukrainie i działaniami, które obserwujemy w polskiej cyberprzestrzeni. Do 4 marca obowiązywać będą podwyższone wymogi dla instytucji utrzymujących kluczowe systemy IT.” – czytamy na TT Janusza Cieszyńskiego, pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Jeżeli zauważymy nietypowe lub niepokojące sytuacje, powinniśmy skontaktować się z policją dzwoniąc na numer telefonu 112. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje, że „Stopień CHARLIE–CRP jest trzecim z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Stopień ten jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu”.

W związku z napiętą sytuacją rosyjsko-ukraińską trwa wzmacnianie wschodniej flanki NATO. W Jasionce są już ulokowani żołnierze z 82. Dywizji Powietrznodesantowej USA. W sumie, w południowo-wschodniej części naszego kraju stacjonować ma 1,700 żołnierzy elitarnej amerykańskiej jednostki. Na podrzeszowskim lotnisku lądują nie tylko samoloty z żołnierzami US Army, ale również sprzętem. Wczorajszej nocy, w całym powiecie dębickim tuż po północy dało się usłyszeć huk samolotów, najprawdopodobniej amerykańskich.