To była wielka przygoda. Projekt Akademia Zdrowia Latoszyn Zdrój dobiegł końca.

Wójt Gminy Dębica Stanisław Rokosz wziął udział w uroczystym spotkaniu kończącym projekt realizowany przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Nowe Możliwości „Akademia Zdrowia Latoszyn Zdrój”, a dofinansowany z budżetu Województwa Podkarpackiego – Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie.

Spektakularne widoki z Uzdrowiska, odgłosy natury, szum drzew, zapach świeżego powietrza i aktywny wypoczynek – tak w jednym zdaniu można by podsumować projekt „Akademia Zdrowia Latoszyn Zdrój”, ale od początku…

Przez 4 miesiące seniorzy z gminy Dębica, powiatu ropczycko-sędziszowskiego i kolbuszowskiego podczas cyklicznych spotkań poznawali tajniki kąpieli leśnych, technik relaksacyjnych, standardowych technik oddechowych i wyobrażeniowych połączonych z aromaterapią oraz ćwiczeniami na basenie zdrojowym i kabinie normobarycznej. Realizacja projektu była dla uczestników niesamowitą okazją spróbowania swoich sił w czymś nowym, poznania, nie tylko swoich mocnych i słabych stron, ale także innego środowiska oraz zawarcia nowych przyjaźni. Zadania, które projekt stawiał przed seniorami wymagały organizacji czasu, dyscypliny, a przede wszystkim sprawności fizycznych, umiejętności wyobrażeniowych i kreatywności, szczególnie potrzebnych podczas serii warsztatów, które odbywały się w Studio Jogi Flow. 

Podczas ostatniego spotkania Prezes Stowarzyszenia SIS „Nowe Możliwości” Sylwia Korycka- Żymuła, witając wszystkich w kilku słowach podsumowała kończący się projekt oraz podziękowała  uczestnikom za chęć udziału w zajęciach, otwartość i dużo ciepłych słów, kierowanych podczas każdego spotkania do kadry realizującej projekt.

Głos zabrał również Wójt Gminy Dębica Stanisław Rokosz, który podziękował seniorom za uczęszczanie na zajęcia, pogratulował odwagi przy odkrywaniu nowych umiejętności, a także nieposkromionych pokładów energii i radości z życia zaznaczając, że wszystko co robimy-robimy z myślą o nich i dla nich, a sukces projektu i pozytywny odbiór ze strony społeczeństwa przyniósł wszystkim wiele powodów do dumy i zadowolenia. Nie zabrakło również podziękowań osobom realizującym projekt za zaangażowanie w pracę, napisanie i jego realizację.  Następnie przyszedł czas na rozdanie pamiątkowych dyplomów dla czynnie biorących udział w projekcie oraz krótki artystyczny występ-niespodziankę przygotowany w ramach podziękowania przez seniorów z Lubziny. Były kwiaty, wspomnienia, specjalne albumy i świetna zabawa.

Jak mówi Wójt Gminy Dębica "Warto się spotykać oraz uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez CUS, jak i Klubach Seniora. Jest to doskonała okazja to odświeżenia starych znajomości ale i zawierania nowych".

Po tym wyjątkowo intensywnym okresie śmiało można stwierdzić, ze realizowany projekt przyniósł wiele pozytywnych skutków, a uczestniczący w nim seniorzy okazali się wspaniałymi ludźmi. Był to czas niezapomnianych wrażeń, ciekawych przeżyć i wielkich emocji.

Realizacja projektu wzmocniła współpracę między jednostkami oraz pozwoliła na zawarcie wielu nowych nierozerwalnych przyjaźni i znajomości na długie lata.

Wszystkim zaangażowanym w realizacje projektu DZIĘKUJEMY. Prezesowi Uzdrowiska Latoszyn Zdrój Bogdanowi Wójcikowi oraz pracownikom za sprzyjające warunki i możliwość czerpania prozdrowotnych właściwości Uzdrowiska. Naszemu instruktorowi Kamilowi Polniaszkowi, który  podjął się tego niełatwego wyzwania. Miks wypróbowanych na sobie technik i form pracy z wielkim zaangażowaniem starał się przekazywać dalej, dając dużą przestrzeń i wyrozumiałość przybyłym na zajęciach seniorom. Dzięki swojej otwartości, profesjonalizmowi i byciu zawsze w 100% sobą stał się swoistą siłą napędową, która budowała każde zajęcia i mobilizowała wszystkich do aktywnego działania. Dziękujemy Dyrektorowi Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica Marcinowi Ciszkowi za udostępnienie sprzętu, dzięki któremu uczestnicy projektu jeszcze raz mogli cofnąć się do wspomnień i obejrzeć krótką multimedialną prezentację zdjęć. Dziękujemy Kierownik Dziennego Domu Senior + w Hucie Przedborskiej Leokadii Tomczyk oraz Kierownik Domu Seniora w Kolbuszowej Marzenie Puzio za mobilizację seniorów do aktywnego udziału w zajęciach. Szczególne  słowa podziękowania kierujemy do uczestników projektu. Dzięki Waszej otwartej postawie i życzliwości mogliśmy sukcesywnie realizować nasze działania. Był to wyjątkowy czas i , aż trudno uwierzyć, że tak szybko minął.

Mamy nadzieje, że udział w projekcie był dla wszystkich niesamowitą przygodą. Wspólna praca jaką wykonaliśmy w ramach warsztatów była ciekawym i ważnym doświadczeniem dla nas wszystkich. DZIĘKUJEMY!

Źródło: https://ugdebica.pl/aktualnosci/to-byla-wielka-przygoda-projekt-akademia-zdrowia-latoszyn-zdroj-dobiegl-konca-3736.html