Sezon wycieczkowy uważamy za otwarty

Zamiłowanie do podróżowania to hobby, które nie mija z wiekiem. Udowadniają nam to osoby z Klubów Aktywności Lokalnej, którzy w maju rozpoczęli wyjazdy turystyczne. Chęć poznawania nowych miejsc, głód wiedzy mobilizują do wycieczek bez względu na wiek. Seniorzy pokazują, że zmiana otoczenia, wybranie się w piękne krajobrazowo, czy ważne historycznie miejsce to wspaniały sposób na spędzanie czasu.

Ponad 40 uczestników Klubu Aktywności Lokalnej z Podgrodzia zwiedziło Kopalnię Guido w Zabrzu oraz Palmiarnię w Gliwicach. Kopalnia Guido jest obiektem należącym do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Odwiedzający w trakcie dwugodzinnej wycieczki na własne oczy przekonali się, jak wygląda górnicza szychta, w jakich warunkach wydobywa się węgiel oraz co matka natura potrafi zrobić z kopalnianym chodnikiem, który nie jest zabezpieczony obudową górniczą. W niektórych miejscach na szlaku robi się dość ciasno i nisko, chodniki momentami toną w ciemnościach i wypełnia je hałas maszyn górniczych – dzięki temu można posmakować warunków pracy górników na czynnych kopalniach. Jedną z najciekawszych atrakcji poziomu 320 był przejazd elektryczną kolejką podwieszaną. Jest to jedyna tego typu kolejka górnicza na świecie udostępniona dla turystów!

Gliwicka Palmiarnia położona jest na terenie rozległego Parku im. Chopina, pomiędzy Kłodnicą a Kanałem Kłodnickim. Jej początki sięgają końca XIX wieku, a czas rozkwitu przypadł na lata 20. i 30. ubiegłego stulecia. Obecnie Palmiarnia jest nowoczesną instytucją, egzotyczną oazą w centrum przemysłowego miasta. Oprócz roślin tropikalnych czy kaktusów można tu zobaczyć chociażby owiane złą sławą piranie czy groźne gady.

Wycieczka do Gliwic to początek wyjazdów z Klubów Aktywności Lokalnej. Przed nami jeszcze wyprawy w Bieszczady, do Kazimierza, Oświęcimia, Sandomierza, Lublina, Krynicy i Muszyny, Wieliczki, w Góry Świętokrzyskie.

 

Projekt „Centrum Usług Społecznych w gminie Dębica – nowa jakość życia mieszkańców” współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacja Wiedza Edukacja Rozwój; Oś priorytetowa II Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji; Działanie 2.8 Rozwój usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym

Źródło: https://ugdebica.pl/aktualnosci/sezon-wycieczkowy-uwazamy-za-otwarty-3287.html