Ruszyła rejestracja obywateli Ukrainy

Od dzisiaj, tj.16.03.2022 jest możliwa rejestracja uchodźców z Ukrainy przybywających do Polski. Punkt rejestracji w Urzędzie Gminy Dębica będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-17.30.

Otrzymanie numeru PESEL umożliwi obywatelom Ukrainy m.in. dostęp do bezpłatnej opieki zdrowotnej, bezpłatnej edukacji, podjęcia legalnej pracy, staranie się o jednorazowe wsparcie w wysokości 300 złotych oraz ubieganie się o świadczenia społeczne, w tym 500+.

Co więcej Ukraińcy będą mogli skorzystać z polskich e-usług oraz uzyskać cyfrowy dokument Diia.pl (Дія пл). Dzięki temu rozwiązaniu możliwe będzie zaoferowanie takich usług jak np. e-recepta.

Ponadto każdy obywatel ukraiński będzie miał dostęp do bezpiecznej cyfrowej tożsamości i specjalnego dokumentu w ramach aplikacji mObywatel.

Aplikacja mObywatel i dokument Diia.pl (Дія пл) – to sposób na wylegitymowanie się (okazanie danych) niemal w każdej sytuacji życiowej. W elektronicznym dokumencie będą widniały najważniejsze dane – m.in. imię i nazwisko, zdjęcie oraz numer PESEL.

Dokument Diia.pl (Дія пл) pozwala potwierdzić tożsamość tak samo skutecznie jak dowód osobisty lub paszport. Będzie przydatny m.in. przy korzystaniu z usług medycznych czy przy okazaniu swoich danych podczas zawierania umowy o pracę.

Kto może skorzystać z aplikacji mObywatel i dokumentu Diia.pl (Дія пл)?

Każda osoba, która:

jest pełnoletnia,
ma ukraińskie obywatelstwo,
przekroczyła granicę polsko-ukraińską po 24 lutego 2022 roku,
ma nadany numer PESEL,
ma aktywny profil zaufany.

Jak aktywować aplikację?

w urzędzie, w którym otrzymasz numer PESEL, poproś o aktywowanie profilu zaufanego,
ściągnij i uruchom aplikację mObywatel,
zapoznaj się z regulaminem i polityką prywatności aplikacji,
aktywuj aplikację korzystając z loginu i hasła wydanego dla profilu zaufanego.

Skąd pobrać aplikację mObywatel?

mObywatel dostępny jest w sklepach App Store i Google Play. Aplikacja działa na smartfonach z systemem Android 6.0 (wzwyż) i iOS 13.0 (wzwyż). Co ważne, aplikacja mObywatel i dokument Diia.pl (Дія пл) są dobrowolne i w pełni bezpłatne.

Więcej informacji o aplikacji mObywatel i dokumencie Diia.pl (Дія пл) na stronie: https://www.gov.pl/mobywatel/ua

Źródło: https://ugdebica.pl/aktualnosci/ruszyla-rejestracja-obywateli-ukrainy-2608.html