PRO PATRIA SEMPER – Apel w rocznicę 14 czerwca 1940 roku

W imieniu własnym i kilku zasłużonych organizacji, dbających o pamięć ofiar – męczenników niemieckich obozów śmierci, w tym Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich – depozytariuszy testamentu więźniów pierwszego transportu do KL Auschwitz, zwróciliśmy się z gorącym apelem – prośbą do najważniejszych osób i instytucji publicznych w kraju (do wielu zgłaszamy i będziemy w najbliższych dniach zwracać się osobiście), o wyeksponowanie w dniu 14 czerwca i w trakcie weekendu poprzedzającego Narodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Niemieckich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady, symbolu, którym odznaczano w tych obozach naszych rodaków – tj. czerwonego trójkąta z literą P.
Emblemat ten powinien stać się w tych dniach powszechnie widocznym i rozpoznawalnym znakiem naszej ogólnonarodowej, wspólnotowej pamięci o więźniach niemieckich obozów śmierci, w tym milionach ofiar, które spotkały w nich niewyobrażalne cierpienia i zagłada z rąk ludzi opętanych zbrodniczą ideologią.
Upowszechnienie tego znaku pamięci stanowić będzie także spełnienie jednego z punktów Testamentu więźniów pierwszego transportu, z których ostatni (pan Kazimierz Albin) zmarł dwa lata temu.
Pełna treść naszego apelu – w załączeniu.
Liczymy na jak najszersze, również Wasze, włączenie się do tej szlachetnej, ogólnonarodowej inicjatywy.
W imieniu inicjatorów akcji
Piotr Dziża
Fundacja PRO PATRIA SEMPER