Poznańskie Słowiki wystąpią w DK Mors – Serwis informacyjny Miasta Dębica

10 stycznia 2022

Ikonka głośnika

Loading…

Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki” wystąpi w Domu Kultury Mors już w najbliższą sobotę. W programie usłyszymy najpiękniejsze polskie kolędy w opracowaniu Stefana Stuligrosza i Jana Maklakiewicza.

„Słowicze kolędowanie”, to wyjątkowe muzyczne spotkanie w okresie Bożego Narodzenia. Na scenie Domu Kultury Mors wystąpi Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki”. Początki zespołu sięgają 1939 roku. W latach II wojny światowej dziewiętnastoletni Stefan Stuligrosz skupił wokół siebie garstkę śpiewaków Chóru Katedralnego księdza Wacława Gieburowskiego i rozpoczął konspiracyjne próby. Chór śpiewał w poznańskich kościołach: Świętego Wojciecha i Matki Boskiej Bolesnej na Łazarzu. Dla mieszkańców okupowanego Poznania była to niezwykła manifestacja ducha polskości. Tak narodził się Chór Stuligrosza, z czasem nazwany „Poznańskimi Słowikami”. Pierwszym znaczącym sukcesem chóru stał się gościnny występ w Filharmonii Warszawskiej w 1949 roku. Wkrótce potem zespół przyjęła pod swe skrzydła Filharmonia Poznańska.

Inspiratorem i twórcą zespołu był Stefan Stuligrosz –rektor Akademii Muzycznej w Poznaniu, wychowawca wielu znakomitych artystów, prezes Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego. Po śmierci Stefana Stuligrosza w 2012 r., jego dzieło kontynuuje z powodzeniem Maciej Wieloch.

Dębiczanie, którzy chcą być świadkami tego wyjątkowego wydarzenia mogą kupić karty wstępu w DK Mors (I połowa sali: 25 zł / 20 zł – ulg., II połowa sali: 20 zł / 15 zł – ulg.).

Źródło: https://debica.pl/poznanskie-slowiki-wystapia-w-dk-mors/