Pogorzelcy z Żyrakowa mogą liczyć na pomoc!

Gmina Żyraków nie pozostawi mieszkańców spalonego budynku usługowo-mieszkalnego w Żyrakowie samych sobie. Trwa właśnie szacowanie strat po pożarze, który wybuchł w nocy z soboty na niedzielę. Wójt Marek Rączka powołał komisję złożoną m.in. z pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Jej celem jest określenie jakie wsparcie będzie najbardziej potrzebne.

Dwie poszkodowane rodziny w chwili obecnej zatrzymały się u swoich bliskich. Skupimy się głównie na pomocy przy odbudowie i remoncie mieszkań. Jaka będzie jej wielkość ustalimy po oszacowaniu wszystkich strat – informuje wójt Gminy Żyraków.

Do zdarzenia doszło w nocy z 2 na 3 grudnia ok. godz. 1.00. Akcja gaśnicza trwała ponad cztery godziny. Wzięło w niej udział 11 jednostek straży pożarnej. Na miejscu była również karetka pogotowia i policja. Wszystkie osoby przebywające w budynku (składa się z części mieszkalnej i Lokalu „u Rokity”) ewakuowały się przed przybyciem służb ratunkowych. Ze względu na bardzo duże zadymienie ratownicy pracowali w sprzęcie ochrony dróg oddechowych.

Działania straży polegały na ugaszeniu pożaru dachu, rozbiórce nadpalonych elementów i oddymieniu pomieszczeń. Spaleniu uległa konstrukcja dachu, część elewacji, klatka schodowa. Straty materialne są poważne. Będzie to kilkadziesiąt lub nawet kilkaset tysięcy złotych – mówi Wiktor Porada z komendy powiatowej PSP w Dębicy.

Jak na razie nie wiadomo co było przyczyną pożaru.

Zdjęcia: KPSP Dębica