Pierwsze takie opracowanie o Dębicy i okolicy

Ryszard Pajura, dziennikarz którego w dębickich środowiskach nie trzeba nikomu przedstawiać, od 1999 roku związany jako wydawca i redaktor naczelny z tygodnikiem Obserwator Lokalny, wydał właśnie kolejną publikacje. „Zagłada i walka. Druga wojna światowa w Dębicy i powiecie dębickim” to wyczerpujące kompendium informacji o czasach II wojny światowej w naszym regionie. 24 lutego 2023 w Domu Kultury w Pustkowie-Osiedlu odbyło się spotkanie z autorem tego wyjątkowego opracowania. Wydarzenie zorganizowali Marian Matkowski i Łucja Szumańska z Ekspozycji Historyczno-Dydaktycznej przy Górze Śmierci, która funkcjonuje w ramach Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania. ECiPP współpracowało przy powstaniu książki przed udostępnianie swoich archiwów i konsultacje historyczne. Podczas spotkania Ryszard Pajura opowiedział nie tylko o pracy nad powstaniem treści, materiałach i źródłach, ale także o trudnościach odtworzenia tamtych dni, które wraz ze śmiercią świadków wydarzeń, uchodzą mimowolnie w niepamięć. Odczytane zostało kilka poruszających fragmentów opracowania. Spotkanie autorskie zgromadziło wielu pasjonatów historii, dało możliwość wymiany informacji podczas panelu dyskusyjnego z autorem. Wójt Gminy Dębica Stanisław Rokosz złożył gratulacje i podziękowanie za wieloletnią pracę, której efektem było powstanie książki "Zagłada i walka".

Ryszard Pajura zdradził, że rozpoczął już pracę nad realizacją nowego projektu – stworzenia platformy online zatytułowanej Encyklopedia Dębicy, jednocześnie zachęcając do współtworzenia haseł z informacjami o naszym regionie.

W czasie spotkania można było nabyć publikację i otrzymać autorski podpis. Książkę "Zagłada i walka. Druga wojna światowa w Dębicy i powiecie dębickim" będzie można zakupić w Ekspozycja historyczno – dydaktyczna przy Górze Śmierci.

Źródło: https://ugdebica.pl/aktualnosci/pierwsze-takie-opracowanie-o-debicy-i-okolicy-3122.html